DE GEVEL (en al wat zich daarachter heeft afgespeeld) In het verspreidingsgebied van dit blad staan veel bouwwerken die de moeite van het nader bekijken meer dan waard zijn. Maar nu eens geen kerk, raadhuis of een ander bewierookt ge bouw, maar gewoon zo'n pand waar je zomaar achteloos aan voorbij kunt lopen, zonder te weten wat het geweest is, hoe oud het is en wat er zich heeft afgespeeld. Door middel van deze rubriek willen we daar een beetje verandering in brengen. In de laatste Kroniek van 20t2 was de aftrap met de slagerij van Van der Heide, deze keer gaan we naar de Rechtestraat, om precies te zijn naar nummer 2 Hieraan de noord kant van de Rechtestraat, waar deze overgaat in het Oosteinde (of an dersom), zien we het staan, ingeklemd tus sen de voormalige doopsgezinde pastorie en de (eveneens) voormalige brandweer garage. Voordat de huisnummering, begin jaren zestig op de schop ging in De Rijp, was huisnummer 102 eraan toegekend. Tot in de jaren twintig van de vorige eeuw was het Regtestraat (of Regterstraat zoals gedrukt staat op de prentbriefkaart hieron der). De volksmond had een lichte voorkeur om het daar 'Plukkerspleintje' te noemen, vernoemd naar een familie die er destijds woonde. Om een idee te geven over welk huis ik het heb: het stond ook wel bekend als 'het huis met de krokodil'. Dit was een echte - weliswaar opgezette - krokodil, die Jan Pilkes eens had meegenomen uit Nederlands-lndië en ergens vanaf de jaren zeventig de wand mocht sieren. Nummer 2 is een statig pand te noemen, waar je van binnenuit gezien op de eerste rij zit als het gaat om het uitzicht op de Kra- lingerbrug. Een pand met een geschiede nis, waar de bijna tien jaar dat het in bezit is van de huidige eigenaren - Cees en Gon- nie Muijs - maar een heel klein deel van uit maakt. Architectuur en datering (terstraat Laten we beginnen met een klein stukje architectuur. De gevel van dit pand is een zo genaamde klok- of halsge vel. Deze werden gebouwd tussen plusminus 1660 tot en met het einde van de achttiende eeuw. Klokgevels werden zowel in hout als in steen uitgevoerd en vaak rijk versierd. Bij steen gebeurde dit met de zgn. klauwstuk- ken, en als er sprake was van Prentbriefkaart uitgegeven rond 1919. De klokgevel is hier nog intact. hout, dan sneed men orna- 41

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 41