im l •toc'hïtouf 1» enveer A x? Sijhout.vh J'nineir^zj Spmnbrtiec 4-ftratwr\ Een verklaring voor het voorkomen van deze haplogroep I, is dat het een nalaten schap van de Vikingen kan zijn geweest. Waarschijnlijk hebben lang daarvoor al mensen, behorend tot deze haplogroep, deze streken bewoond. De familienaam Zomerdijk Familienamen ontstaan meestal door het gebruikvan toenamen om onderscheid te maken met anderen in de leefomgeving, die de zelfde voornaam hebben en waar bij ook de toevoeging van vaders voor naam hetzelfde is. Zeer veel familienamen zijn van zgn. to poniemen (aardrijkskundige namen) af geleid. Deze namen gaven aan waar men vandaan kwam (herkomstnamen) of waar men woonde. Straat- en huisnummers waren immers nog niet ingevoerd. De toevoeging met de naam Somerdijk komt doordat onze voorouders woonden op of in de nabijheid van de SOMERDYK, het dijkje dat vanaf Spanbroek, in ooste lijke richting, naarWognum loopt. In de ve eeuw bestond er nog geen vast gestelde spelling. Je kon doen wat je wilde: Somerdijck, Somerdyck, Somerdijk, Zomerdyck, Soomerdijk etc. Ook op oude kaarten komen we voor de Zomerdijk in Noord-Holland verschillen de naamsomschrijvingen tegen. Waar komen we de naam Somerdijk voor het eerst tegen? In de oudst bekende akte, van 5 januari 1697, op de eerste proclamatie van het huwelijk van Jan Teunisz., komt de toe voeging Somerdyk nog niet voor. In de doopboeken van de kinderen van Jan Teunisz wordt wel de toenaam Somerdyk gebruikt. In de inschrijving van de eerste procla nnini'bi' irrt rnrri/iir Hoorn Deelkaart uit 1640, de Somerdijc bij Spanbroek matie van het huwelijk, op 20 december 1704, van Hendrik Teunisz. wordt de toe voeging Somerdyk gebruikt, met de extra vermelding: "Jongeman van de Opmeer der pade". Deze akte werd ingeschreven op 20 december 1704 in het schepen trouwboek van Spanbroek en de R.K. Sta tie Hoogwoud. De proclamaties werden aangekondigd aan de muur van het Reg- thuys te Spanbroek. Bij Pieter Hendriksz., gedoopt 9-8-1714 in Opmeer, kwam in de doopakte en de trouwakte van 20-02-1740, nog niet de toevoeging Somerdijk voor, kennelijkom- dat in de betrekkelijk kleine gemeenschap hier nog geen behoefte aan bestond. Hij gebruikte de toevoeging Somerdyk pas, nadat hij zich op 30 oktober 1748 liet in schrijven als nieuw ingekomene in de ge meente Schagen. Mijn overgrootvader (*1850) schreef zijn naam nog als Somerdijk. Het is mooi dat onze naam Zomerdijk af 38

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 38