maanden en 13 dagen de hervormde ge meente van Oost-Graftdijk dienen en is "eyndelijk en godsalighe in den heere on- slapen den 76 maart middag om 3 uren in het jaar 1683". Hij schreef/vertaalde o.a. onderstaande werken die in de genoemde jaren zijn uitgegeven te Amsterdam: 1661 Drie parabolen ofte Gelykenissen der Heylige Schrift (vertaald uit het Engels van Ds. Nehemia Rogers (1593-1660) te Messing in Essex). 1664 De vrient te middernacht, De vyge loose vygeboom (vertaald uit het Engels van Ds. Nehemia Rogers te Dodinghurst in Essex). 1664 Schriftmatige Uytlegginge over Para bolen der H. Schrift (vertaald uit het Engels van Ds. Nehemia Rogers te Dodinghurst in Essex). 1666 Versameling van eenige gewichtige Gront-regeis der Christeiyke leere, waarin getoont word, hoezigh een christen sal aenstellen in 't leven der godtsaligheyt (vertaald uit het Latijn van ds. Jean de Labadie (1610-1674), oprichter van de Labadisten). 1666 Drievoudige Gront-siag der Veroot moedinge, wegens de Sonde, der Moetgrypinge, wegens Gods genade, der Dankbaarheyt, wegens Gods voorsorge (vertaald uit het Engels van Obadja Sedgwick (1600-1658), gewezen predikant te Covent Gar den). 1666 De Drie Pylen Gods Namelijk, Peste, Honger, Sweert. In drie verhandelingen [vertaald uit het Engels van ds. William Gouge (1575-1653)]. I. De plaatser voor de Peste De Doot des Dieren-Tijts Des Kerks overwinninge over het Sweert Afbeelding van de eerste kerk van Oost-Graftdijk waarin Petrus Heringa predikant wordt. 1667 Geloove en Hoope der Kinderen Godts, zijnde 18Predicatien over 'tXIX Capit tel desBoeckx lob, uytsteeckent verklaert en beschreven door den welsprekende Eduwert Mermet (vertaald uit het Engels). 1667 Opera omnia of alle Theologise Wercken van Ds. Edward Reynolds (1599-1676), Bisschop van Norwich (vertaald vanuit het Engels in het Nederduits). 1669 Het Nootwendigh Middel der Behoudenis, krachtigh gepredikt en voorgestelt, tot opweckingh van de onboetvaerdige Sorgeloosen deserEeuw, ofverhandelingh der ware Bekeeringe (vertaald uit het Engels van Richard Baxter (1615-1691), leeraar der Kercke J.C. tot Kidderminster). In de bloei van zijn leven schreef Petrus in acht jaar tijd een aanzienlijke reeks vertalingen. Het is opmerkelijk dat een dorpspredikant er een dergelijke 'hobby' op na hield. In de ons omringende archie ven is geen van de werken terug te vinden. Alleen in de Koninklijke Bibliotheek zijn enkele boeken terug te vinden, en nu ook in ons archief van de OHV. Fred Hoek 29

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 29