AANWINST Onlangs ontving de Oudheidkundige Ver eniging in één band de boeken De vrient te middernacht en De vygeloose vygeboo, als schenking. De boeken zijn geschre ven door de Engelse predikant Nehemia Rogers. Het boekwerk werd aangeboden door Jack Noë uit Hoorn, maar geboren in De Rijp. Het boek had hij van zijn vader ge kregen, die het op zijn beurt weer van ds. Biemond had gekregen. De Engelse wer ken zijn in het Nederlands vertaald door Petrus Heringa, Predicant op Oost-Graftdijk. Het boek telt totaal ruim 420 bladzijden. Voorin wordt een blad gemist van het voorwoord van De vertaaler tot de Leser en achterin worden bladen gemist van de Blad-wyser van de Vygeboom. Het boek is in redelijke staat en draagt als rugtekst: Rogers, doelend op de naam van de oor spronkelijke schrijver. Binnen de kaft staat de naam geschreven van Renine Bijlsma, als mogelijke vroegere eigenares van het boek. Na het titelblad volgt de tekst: Dit volgende Tractaat wert uytgegeven na de ordre onser Nederlantsche Kerke volgens den 55 Artijkel des Nationalen Synodi gehou den tot Dordrecht, en Approbatie des eer- weerdigen Classis van Alkmaar. Revisoribus D. Henrico Kieft D. Petro Schaak Eccles. Alkmaar. Pastoribus Kennelijk fungeerde de Classis van Alk maar als mogelijke opdrachtgever voor Heringa Daarna volgt het voorwoord van de verta ler dat begint met: Christen Leser. Hij constateert een grote schrijfzucht in de 176 eeuw. Kwade en slechte boeken zijn er zijns inziens te veel, en goede niet genoeg. Het is jammer dat zijn voorwoord niet meer compleet in het boek zit, maar wat er nog rest is lezenswaardig. Petrus Pietersz. Heringa, -Heringha of Haringa is geboren rond 1620. Op 23 no vember 1644 werd hij ingeschreven als student theologie en letteren te Leiden. Omstreeks 1648 werd te Oost-Graftdijk een schooltje gedeeltelijk omgebouwd tot kerkje, nadat onenigheid met West- Grafdijk was ontstaan over haar predikant Wilhelmus Grasmeer. Er werd tot kerkelijke scheiding besloten en ieder ging voor zich in eigen dorp 'kerken'. Op 29 oktober 1648 werd Petrus Heringa van Graft beroepen tot predikant van Oost-Graftdijk. Op 22 december is hij naar Oosterbuurt gehaald om daar te gaan wonen en op 3 januari 1649 aldaar bevestigd. De Hervormde ge meente van Oost-Graftdijk vormde een betrekkelijk kleine kerkgemeenschap. Het Kerckeboeck Graftdijcker Oosterbuert 1648-1698 heeft Heringa voor het grootste deel gevuld in een prachtig handschrift. Hij beschrijft daarin al de avondmalen en doet verslag van de bijeenkomsten van de Kerkenraad. Natuurlijk hield Heringa in zo'n kleine buurt tijd over en heeft zijn kennis en kun de gewijd aan het vertalen van stichtelijke boeken. Hij voelde zich in Oosterbuurt ook op z'n plaats, zo in de nabijheid van zijn oudere broers Adrianus en Johannes, bei de medici in De Rijp. Zijn vader mr. Pieter Pietersz. Heringa stierf in Graft vóór 1630, want diens echtgenote Trijn Jans gaf de Kerkenraad van Graft toen te kennen dat ze, als weduwe, "geneigd was zich te laten dopen". Petrus Heringa zou uiteindelijk 34 jaar, 2 28

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 28