nee durven zeggen... Plattelandsdokters in die tijd kenden het begrip weekenddienst niet. Ze hadden al tijd dienst, en zo nu en dan kwam het wel eens voor dat dokter Heringa op een begin nende zondagmiddag tegen zijn vrouw zei: 'Zullen we even naar Goof gaan?' Zoon Goof was getrouwd en was ook huis arts, maar wel in Doetinchem. Het beteken de een rit van zeker vier uur over de toen zich nog door allerlei dorpen en gehuchten slingerende verbindingswegen dwars door Nederland met een auto, die niet veel har der kon dan 90 km per uur. Zijn Miep, die dan haar kleinkind weer zou kunnen zien, ging daar graag mee akkoord en vroeg hem niet bezorgd: 'Zou je dat nou wel doen? Want dan wordt het vanavond toch alweer laat!' Ze wist allang dat dat argument hem niet zou bereiken. Dat hij weer laat op bed zou komen interesseerde hem geloof ik niet zo erg, want tekort aan slaap, vanwege de vele keren dat hij er's nachts uit moest, hoorde bij zijn leefpatroon. Juf bleef in ieder geval thuis en zou in noodgevallen bellen met zijn collega Co- hen in Hensbroek, waarmee hij de afspraak had, dat ze zo nodig voor elkaar zouden invallen. Het was nu één keer zo, dat vader Heringa, zoals mijn moeder het zo kernachtig kon zeggen/geen zit in het gat had!' Een boek lezen heb ik hem nooit zien doen. Het was al mooi als hij zich de tijd voor een kop thee in de serre gunde of een kop kof fie op de zondagmorgen in de voorkamer, nadat de kerkdienst was bijgewoond. Als je met hem sprak, maakte hij onder al zijn vriendelijkheid wel steeds de indruk, dat hij met zijn gedachten ergens anders was. Waarschijnlijk was hij, zonder het zelf te beseffen, toch met zijn hoofd bij zijn pa tiënten. Vaak verdween hij dan ook al voor tijdig weer naar de donkerbruine spreekka mer om daar de dingen te doen, die bij het artsenbestaan hoorden. Dat het geen rijk bestaan was kon ik con stateren aan de eenvoud der maaltijden en aan de eenvoud van de huiselijke inrich ting. Van enige vorm van luxe was geen sprake. Met vakantie gaan was er niet bij, want dan zou er een vervanger gevonden moeten worden. En dokter Heringa kende zichzelf goed genoeg om te weten, dat hij, waar hij ook met vakantie zou zijn, toch met zijn hoofd bij zijn patiënten zou zitten. Zo'n enkele keer op zondag naar een van zijn kinderen gaan was voor hem al vakantie genoeg. Naast het gebruikelijke bridgen.... En ook uitgaan naar een andere voorstel ling, dan die in de plaatselijke toneelzaal werd gegeven, was er niet bij, hoe graag zijn vrouw dat misschien ook wilde. Slechts één keer zijn we met zijn allen naar de bioscoop geweest en dat was op zijn aanraden. Er draaide een Deense film in Alkmaar, waarbij onder meer de geboorte van een kind te zien viel. Dat was in die dagen, waar preutsheid nog hoogtij vierde in ons land, iets ongehoords. Maar daar ging het hem niet om. Hij wilde ons laten zien hoe mooi de geboorte van een kind was! Ik begreep toen nog beter, waarom hij tot in het merg een echte huisdokter was. En dat zonder het soort dokters zoals hij, het leven op het platteland alleen maar moei lijker zou zijn geweest. Hans Keuning Met dank aan M. Ganzeman-Heringa voor het beschikbaarstellen van de foto's. 23

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 23