rma naam Rijnberk was en ze uit de buurt van Vianen kwam. Juf was gewoon het zeven de lid van het gezin en deed ook aan alles mee. Het was een al wat oudere vrouw, die in de tijd dat ik haar meemaakte, veelvul dig aan opvliegers leed, waarmee de toch al blozende kleur van haar gelaat nog ro der werd. Het was vanzelfsprekend dat dokter Her inga overdag bijna altijd onderweg naar zijn patiënten was. Kort na de oorlog had hij een Engelse auto van het merk Hillman toegewezen gekregen, en zeer tevreden reed hij daar mee door de Schermer. Wat auto's betreft had hij maar één wens: ze moesten een schuifdak hebben, want hij hield er van dat onder het rijden er fris se lucht langs zijn al zeer kale schedel kon waaien. Voor hij vertrok gaf hij aan zijn vrouw of aan Juf op waar hij naar toe ging, zodat ze hem konden bereiken als er een nood melding binnenkwam. De meeste boeren in de Schermer hadden toentertijd al een telefoon met een heuse nummerschijf. De automatisering was net begonnen toen de oorlog uitbrak en dat betekende dat je nu dag en nacht kon bellen, zonder tussen komst van een juffrouw in een telefoon centrale. In de loop van de middag kwam hij dan weer thuis en verdween meestal meteen in zijn spreekkamer om daar voornamelijk bezig te zijn met het bereiden van de drank jes en poeders, die hij die dag had voorge schreven. Vaak kwam hij even de woonkamer binnen lopen met een vijzel, zette die midden op tafel en zei: 'twintig!' of'dertig!' al naar het aantal poeders dat gemaakt moest worden. Op het buffet lag permanent een stapeltje poederpapiertjes klaar. Iemand van het ge zin pakte deze en legde het gevraagde aan tal papiertjes voor zich op tafel uit. Vervol gens werd, geheel op het oog, de inhoud van de vijzel met een theelepeltje verdeeld De praktijk aan de Noordervaart 132 in Stompetoren. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 20