DOKTER HERINGA In de jaren vlak na de oorlog - de tweede helft van de veertiger jaren - was ik kind aan huis in de dokterswoning in Stompetoren, die aan de rustige kant van de Noordervaart stond. Daar, halverwege de kerk en de melkfabriek, woonde dokter Hidde Heringa met zijn gezin. Ik kwam er of ik was er, want dokter Heringa was mijn aanstaande schoonvader. Zo maakte ik aan den lijve mee, hoe het toeging in die dagen in een dokterspraktijk op het platteland van een Hollandse polder. De praktijkwoning was vrij groot met zijn salonachtige kamer-en-suite, serre en gro te woonkeuken, maar het praktijkgedeelte bestond uit niet meer dan een spreekka mer en een kleine apotheekruimte. Een wachtkamer voor patiënten was er niet. In de gang naast de deur naar de spreek kamer stond een zware, donkerbruine houten bank, waar een wachtende patiënt op kon gaan zitten. Naast de bank, tegen de muur, hing de telefoon. Nu kwamen er ook maar zelden patiënten op het spreekuur, want dokter Heringa bezocht zijn patiënten, in plaats van dat zij hem opzochten. Dat was ook wel begrijpe lijk, want in Stompeto ren zelf woonden maar weinig mensen. De dok terspraktijk besloeg ver reweg het grootste deel van de Schermer en als ie mand een dokter nodig had was het eenvoudiger, dat de dokter met zijn autootje naar de patient reed, dan dat de zieke zelf maar moest zien hoe hij in Stompetoren kwam. Want het enig mogelijk bruikbare vervoermiddel in die dagen was de fiets. En wat het bete kende om langs de grotendeels kale wegen van de polder te moeten fietsen, had ik zelf maar al te zeer ervaren, toen ik nog elke dag door de Schermer naar Alkmaar fietste om daar de HBS te bezoeken. En zeker als je je niet lek ker voelde, want waarom ging je anders naar een dokter? Het gezin Heringa bestond uit vader Hid de, moeder Miep, de zonen Hidde en Goof en de dochters Martje en Mieke. In die dagen was het gebruikelijk, dat de doktersvrouw als een soort assistente fun geerde als dat nodig was en de telefoon aannam. Moeder Miep had al gauw in de gaten dat dit wel wat veel van haar vergde, in combinatie met het opvoeden van de kinderen. Bovendien was zij ge veld door een ernstige ziekte na de geboorte van Mieke. Er kwam een huishoudster voor dag en nacht in huis, die het grootste deel van het huishoudelijke werk van haar overnam. Dat was Juf. Zo werd ze door de kinderen ge noemd en het heeft lang geduurd voor ik wist, dat haar achter- Dokter Heringa in 1942 n.a.v. zijn 25-jarig jubileum. 19

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 19