van dit lokaal prijkte het beeld van St. Jo zef met de lelie. Het beeld staat nu binnen in hoek van de gang bij de aula. In 1972 was de school al een aardige lappendeken van verbouwingen. Het resulteerde in slechte verwarming, vaak gedoe met lekkage, water en elektra. Het viel trouwens niet mee zo van onder de wapenen te werken in een 2-3 combina tie. Ik kan me herinneren dat na een paar weken, toen ik de combinatie eindelijk een keer rustig aan het werk had, er plotseling een luide knal door het lokaal klonk. Een grote glazen bol van één van de vier hang lampen knapte en hing aan een scherf precies boven een groepje leerlingen. Op mijn schreeuw stoven die uiteen. Lang zaam druppelde er water door het plafond. De lamp had zich al aardig gevuld met wa ter en dat was ook de oorzaak van de knal geweest. Het op de zolder geplaatste ex- pansievat van de centrale verwarming was totaal verrot en had het begeven. Gelukkig niemand gewond, wel een flinke schrik. Nadat de Baanbreker in januari 1973 ge opend was, kregen we meer lokalen tot onze beschikking en werd het middenlokaal van de oostvleugel mijn klas. Het afgekeurde lo kaal in de hoek waar nu dus de aula is, werd bestempeld als handenarbeidlokaal, com pleet met muizen. Slopen Begin 1975 bracht de Katholieke School raad Waterland een vernietigend rapport uit over de kwaliteit van huisvesting van de St. Jozefschool. Slecht licht, slecht sanitair, verwarming en ventilatie scoorden zwaar onvoldoende. In 1975 deed de Stichting Ka tholiek Onderwijs De Rijp-Graft een verzoek aan de gemeente tot nieuwbouw. Het plan was om de kleuterschool te verbinden met de lagere school. Dit was vooruitlopend op de toekomstige basisschool. Het oude ge bouw zou gesloopt worden om plaats te ma ken voor een nieuwe school. Het deel dat in 1963 was gebouwd zou blijven bestaan. De gemeente ging snel akkoord. De heer Gerrit Loots, architect bij de technische dienst van de gemeente, tekende een prachtige school en maakte ook het bestek. Ondertussen was in 1977 de eerste fase gerealiseerd en waren de Kleutertil en de St. Jozefschool door een gang met elkaar verbonden. Dat leverde meteen wat extra magazijnruimte op. Aan nemer De Geus uit Broek op Langedijk zou voor f 866.592, - slopen en bouwen. Het was leuk voor de leerlingen. Voor de sloop uit mochten ze tekeningen, schilderwerk e.d. gewoon op de muren plakken. Het werd een heel vrolijke school. Oud-gemeenteopzichter G. de Jong inspecteert de fundering van de Kleutertil. Foto genomen vanaf de Buurtjes. 1966.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2013 | | pagina 11