UIT DE PEN VAN... FREDRIJKESSr Na het boeiende verhaal van Piet Berkhout, over zijn jeugdherinneringen m.b.t. het va ren in het Ouweland, schoot mij een tekst te binnen dat ik eens heb geschreven op de melodie van Het Dorp, van Wim Zonneveld. Het sluit eigenlijk heel mooi aan op zijn verhaal, maar het heeft - vanwege de ligging vlak naast de sluis - ook betrekking op mijn eigen verhaal over Kleine Dam 2. Het leek mij leuk om hier mijn'Uit de pen van...'mee te beginnen. Het ouwe land, de zwarte grond tuinbouw in de morgenstond, wat waren dat toch lange dagen De groenten aangevoerd per boot, een lang traject door menig sloot en diep geladen tot de kragen Voor 't schutten ging men in de wacht een vloot van soms een boot of acht met bloemkool, sla en eerstelingen Het was een behendigheid apart Om bij een instroom iets te hard Het kolkend water te bedwingen Ja, langs het sluispad van mijn vader voeren de boten af en aan ik was nog jong en kon niet weten dan dat dit voorgoed voorbij zou gaan Nu dan terug naar waar men mij voor ge vraagd heeft: het verzoek iets te schrijven over ons winkelpand door de jaren heen. De huidige staat van ons pand aan de Kleine Dam is te danken aan het feit dat we altijd geïnvesteerd hebben in het onder houd. Voor diegene die minder bekend zijn met De Rijp, ik heb het over het pand met de ingezwenkte klokgevel, recht tegen over het raadhuis en vlak bij de sluis. Het is gebouwd in de zogenaamde rococco-stijl, een bouwstijl die duurde van ongeveer 1725 tot 1770. Deze stijl kenmerkt zich door de fraaie en uitbundige versieringen van krullen en slingers, officieel Voorgevel Kleine Dam 2 begin jaren 60 Foto: Th. Van derKoogh 211

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 55