HET SCHERMEREILAND IN HET REGIONAAL ARCHIEF' Na de pauze van de Algemene Vergadering hielden Harry de Raad en Jesse van Deijl, beide medewerkers van het Regionaal Archief in Alkmaar een presentatie. We werden vergast op een virtuele rond leiding door archief en depot en op twee prachtige films. Het eerste filmpje toonde beelden van de 300 jarige herdenking van de Schermer drooglegging in 1933 (een schenking van de heer Waller uit Oterleek aan het Regio naal Archief). Prachtige oude beelden! Harry de Raad nam ons aan de hand van af beeldingen mee door de oude ambachts school (de school dateert uit 1913) aan de Bergerweg, waar nu het archief gehuisvest is, althans de studiezaal en de kantoren. Achter het gebouw is een nieuw gebouw gepland, dat als archiefdepot gaat dienen -voor 15 km archief en collecties. Tot die tijd moeten de archiefstukken opgehaald worden in het oude archief bij station Alk maar Noord. Dit gebeurt twee keer per dag. De beelden van de oude ambachtsschool gaven een mooie indruk van vroeger tijd. leder lokaal had toen een eigen wc en er was ook duidelijk sprake van een sociale funktie: iedere donderdagavond werd er warm eten verstrekt. Vervolgens werden we meegenomen door her Rijper archief. Via een zorgvuldig ge kozen selectie toonde Harry de Raad ons een groot aantal 'topstukken'. Het oudste stuk uit 1404; het 'ruziestuk' uit 1605; een prachtige 'samengestelde' brief uit 1573; een Keur-BoekTot Rijp;'hoe moesten hon den onder de hondenkar gebonden wor den?'; stukken uit het archief van de fam. Boon/ de Maatschappij Boon; een stuk uit het kerkarchief van de Doopsgezinde Ge meente uit mei 1701 enz. Tenslotte vertelde Jesse van Deijl over de beeldcollectie. Over alle soorten beelddra gers en de huidige verwerking daarvan. Hij liet daarna een film uit halverwege de jaren zestig zien, gemaakt bij de instal latie van burgemeester Over de Linden, gemaakt door Smit, Homma, Schipper en Finkensieper. Beelden van de tocht door Noordeinde; Graft; Graftermeer; West- Graftdijk; Oost-Graftdijk; Spijkerboor en De Rijp. Jesse van Dijl gaf commentaar en ondertussen vlogen kreten als'dat is die en daar loopt die' door de zaal. Daarna maande Harry de Raad een ieder om op de avond van de lezing nog op de website van het archief te kijken, stuk ken te reserveren en om de volgende dag langs te komen. Om 22.15 uur kwam er einde aan de infor matieve en onderhoudende presentatie. De voorzitter bedankte het tweetal dat voor'de act voor 2 heren' had zorg gedra gen en overhandigde beide een envelop, waarvan de inhoud aan een passende uit breiding van het privé-archief kon bijdra gen.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 6