ZOMERAVONDWANDELING IN BROEK IN WATERLAND een verhaal over een dominee uit een ver verleden in West-Graftdijk. Hij wilde van zijn vrouw af en dat zette West-Graftdijk en verre omgeving op stelten. En een meer re cent verhaal van Ds Martinus van der Ende over zijn ervaringen in Graft en omgeving in de vijftiger jaren. Verder een prachtig, technisch, verhaal van Joep Surie over het gereedschap dat walvisvaarders gebruik ten en wat kleinere bijdragen. Vergeet u niet om naar de aankondiging van de zo meravondwandeling op 21 juni te kijken! Dick Mantel Op donderdag 21 juni houdt de Oudheid- reizigers bezocht. Vooral de Broeker pro- kundige Vereniging de jaarlijkse zomer- perheid, de statige houten huizen en de avondwandeling. We gaan dit jaar een omliggende siertuinen waren beroemd, bezoek brengen aan het mooie Broek in Broek in Waterland telt 83 rijksmonumen- Waterland. Het dorp Broek in Waterland ten. werd al genoemd in de tweede helft van We gaan een rondwandeling maken met de 136 eeuw. In de middeleeuwen waren gidsen van Vereniging Oud Broek. Tijdens de bestaansmiddelen vooral de landbouw, de wandeling brengen we een bezoek later de veeteelt. In de i6e eeuw waren het aan het Beroemde Huis. Dit iye oeuwse voornamelijk de koopvaart en de haring- huis met een grote hoeveelheid zeldzame vangst. Het succes van de Broeker kooplie- laatzeventiende-eeuwse interieurschilde- den resulteerde in grote rijkdom. ringen behoort tot de top honderd van de Het dorp ontstond aan de Noordoost- best bewaarde interieurs van Nederland, zijde van het Broekermeer. Bij de droog- We sluiten de avond afin het Broekerhuis legging van dat water in 1628 werd een met een kopje koffie of thee (voor eigen kleine plas gehandhaafd, het Havenrak, rekening). Dit statige pand is gebouwd in waar omheen het dorp uitgroeide. Opmer- 1775 door de Amsterdamse stadsbouw- kelijk is, dat de situering van ><«B| meester Abraham van der bebouwing in de loop der Hart. Het vertoont kenmer- oorspronkelijk uit de i7e We verzamelen om 19.30 eeuw of vroeger, maar zijn JjÉftJfctt uur op parkeerterrein Nieuw- veelal later verbouwd. Hier- land. U neemt de afslag door hebben de meeste ge- Broek in Waterland Noord, veis thans een voorkomen uit de i8e of uit na 100 meter links, de ige eeuw. Al in de i8e eeuw genoot het dorp inter- Tot ziens op 21 juni. nationale bekendheid en werd door veel Michèle Tromp 52

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 4