N^iöwleifpoltleirhftk NIEUWE AANWINST BIBLIOTHEEK Van de heer De Reus, beheerder van het Noorderpolderhuis in Schermerhorn ont ving het museum het boek:'Het Noorder polderhuis. In consideratie dat dit door de tijd profijtelijk is', door Thea de Roos-van Rooden, zij was tot januari 2003 dijkgraaf van het waterschap Het Lange Rond. Het Noorderpolderhuis aan de Molen dijk nabij Schermerhorn is een voornaam gebouw met een rijke historie. Naast het polderhuis, een rijksmonument, ligt de oude molenwerkplaats de Noorderwerf. Dit complex is onlosmakelijk verbonden met de droogmakerij de Schermer. Het is eigendom van Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier. De Herenkamer en de timmerschuur fungeren als vergader en ontvangstruimte van het hoogheem raadschap. Het boek bestaat uit twee delen: het eerste gaat over de historie van het Noor derpolderhuis, het tweede deel beschrijft het interieur van de Herenkamer van het Noorderpolderhuis, waarbij ook enkele gebruiken en gewoonten binnen de wa terschapswereld de revue passeren. In 1744 besluiten de heren dijkgraaf en heemraden tot de aankoop van het Noor derpolderhuis en het gereedschap van de erfgenamen van de overleden timmerman Pieter Cornelis van der Sluys voor het to tale bedrag van f.1513,--. Ruim 250 jaar lang wordt hier al vergaderd, aanvankelijk door het bestuur van waterschap de Schermeer, vervolgens, vanaf januari 1977, door het waterschap Het Lange Rond en vanaf 2003 zetelt het Hollands Noorderkwartier in dit historische pand. Door de deur van de Herenkamer stap pen we het verleden binnen. De verschil lende Latijnse spreuken die de balken op sieren, zijn wenken en vermaningen aan de polderbestuurders om zich voortdu rend bewust te blijven van hun zware ver antwoordelijkheid. Wat vindt u van deze: 'Nihil est ab omni parte beatum (Horatius)'. (Niets is in elk opzicht goed) Diverse pronkstukken van het water schap zijn te bewonderen zoals de hensbe kers. Het woord henze of hanze betekent bondgenootschap. De bekers werden van ook vaak cadeau gedaan door een van de heemraden of de dijkgraaf. Het boekje is prachtig geïllustreerd met afbeeldingen van de historische voorwer pen die te bewonderen zijn in het Noor derpolderhuis en van de mooie omgeving, afkomstig uit diverse bronnen. Dorothé Pietersma 93 Thw ét Roos-ïwt J&mtm !w conudnntte dat tfit doot de ti/'d/>io///'f*/i/A h

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 45