De Rode Haan kraait, too jaar vrijwillige brandweer in De Rijp werd opgehoest door rijke Amsterdamse kooplieden en hoge Haagse ambtenaren. Zij huurden de befaamde Jan Adriaensz. Leeghwater in als opzichter over de bouw van de molens. De inrichting van het nieuwe land was gebaseerd op de tuinarchitectuur van cir ca i6oo. Een modieuze tuin werd destijds strikt geometrisch opgezet. Hierin klonken herontdekte ideeën over schoonheid uit de Romeinse oudheid door. Aan die strak ke ruimtelijke ordening heeft de Beemster zijn status als UNESCO-werelderfgoed te danken. De grootste investeerders waren Dirck van Oss en zijn broer Hendrik. Zij lieten zich bijstaan door een klein team van spe cialisten onder wie de Rijper Jan Adriaensz. Leeghwater. In januari 1610 leek alles verlo ren toen de bijna droge Beemster tijdens een storm weer volliep. Dat leverde twee jaar vertraging op. Pas half mei 1612 viel de Beemster definitief droog. Op de tentoonstelling is een serie inte ressante objecten uit het verleden van de Beemster te zien. Zelden getoond is bij voorbeeld een 17s eeuwse ijzeren geldkist uit de kerk van Oosthuizen. De kist is be schilderd met gezichten op dorpen rond de Beemster toen het meer nog water was. Ook stelde het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier tal van objecten uit zijn collectie ter beschikking zoals een ori ginele koperen drukplaat uit de 17de eeuw van een kaart van de Beemster. Bijzonder is ook de'wapenkaart'van de bestuursleden. Die toont de schitterend ingekleurde familiewapens van alle hoofd ingelanden van de polder tussen 1612 en 1856. Verder is een model van een schep radmolen te bewonderen uit het Molen museum te Koog aan de Zaan. Ook staan op de tentoonstelling 3 paspoppen met 17e eeuwse kleding, de heren Van Oss en Leeghwater verbeeldend. De kleding die de heren dragen geven de mode van die tijd weer. T/m 14 oktober te zien in de tentoonstel lingsruimte van het museum. De tentoonstelling laat zien hoe de vrijwil- zoals prijzen, wekschellen, helmen en blus- lige brandweer in De Rijp zich de afgelopen pakken. Samen geeft het een goed beeld honderd jaar heeft ontwikkeld en bestaat van de ontwikkelingen bij de brandweer, uit een groot aantal foto's en voorwerpen Het is dit jaar honderd jaar geleden dat 90

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 42