Het huis van de familie Brandhoff stond als het ware in een L-vorm en schermde het achtererf met de opstallen van Berkhout voor het zicht vanaf het Westeinde af. In die behuizing stonden 3 bedsteden waarin minimaal 9 mensen moesten slapen. De woning, eigendom van de Fam. Berkhout, werd wel eens toegeschreven aan J.A. Leeghwater, maar daar zijn geen echte bewijzen voor. Na een redelijk brede door gang stond een 'schuurhuis'. Vroeger een woonhuis waarin Jan Obee nog heeft ge woond, maar inmiddels in gebruik geno men door De Vries (Vlaander) om groente schoon te maken en voor de opslag van uien. Op het huidige nr.30 woonde Kees Rooker met zijn gezin. Kees Rooker was chauffeur bij Hooijberg en de NACO. Dan komen we het huis van fam. PietTwint alias de Meut) tegen. Zoon Piet is de huidige bewoner van het pand. Dan de timmermanswerkplaats van Her man Oudejans. Het bijzondere aan deze werkplaats was de aparte elektrische voor ziening, 180 volt. De schakelaar om de stroomvoorziening op gang te brengen bevindt zich nog steeds op nr. 34. De werk plaats is een museum op zich. Ik zal wat keren metalen strips op de kap van mijn ge broken klompen hebben laten zetten. We komen bij de tuin van Jb. Berkhout waar groente en fruit werden geteeld. Fruit werd algemeen op zolder gedroogd en bewaard. Van Piet heb ik leren spitten, met de greep wel te verstaan: eerst een geul graven waarvan de grond weer in de achter ste spit moest komen, de tweede "spit" kwam in de eerste etc.. Rond 1954 is de grond aangekocht door Rinus Roelofsen en die heeft daar een huis laten bouwen met een schuur in de achtertuin voor de witloftrek- kerij. Mevr. Boerema-Vlieg, weduwe van een politieagent. Lange tijd heeft het boten huis van de politie nog aan de slootkant gestaan. Op nr.40 familie J. Dalenberg, reeds be schreven. De familie Van Staveren. Burge meester Van Staveren is eind 1945 over ledenen liet een vrouw en twee dochters na.. In de voorpui van de woning was bij de bouw in 1934 een gevelsteen met kemphaan aangebracht. En daarover doet een anekdote de ronde. Zo zou Burg. Van Staveren eens hebben gezegd dat de gevel steen op zijn woning niet klopte, aangezien hij twee dochters had en er slechts één kemp haan in de gevelsteen was verwerkt. Kort daarna trok dr. Wegdam in het huis om zijn praktijk uit te oefenen. 87

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 39