1767 Amsterdam 1772 Amsterdam 1788 Amsterdam 1792 Westzaandam 1792 Westzaandam 1794 Westzaandam Hendrik Planter, Jacob Frenie, Albertus Rynders, Jan van Bergen Volkert de Vries, Tamme Beth Ysbrandsz. Albertus Kramp, Abraham Dykmans, Thomas van Lingen, Gerbrand de Myn. Tamme Beth Ysbrandsz. Simon Jongewaard Jr. Simon Jongewaard Jr. Simon Jongewaard Jr. Jacob van Santen Rokus Verschoor C. de Jong Ryk Harmens Adriaan Smitt Dirk Mulder Cornelis Rieckels Adriaan Hagenaar MHH: Museum In 't Houten Huis De Rijp OHV: Oudheidkundige Vereniging Jacob Honig Jansz. Jr. Zaandijk Obj. 00445 MHH Atlas van Stolk Obj. 01151 MHH OHV OHV 1Zie literatuur opgave. 2. Sommige uitdrukkingen hebben hun oorsprong in het Baskisch omdat de eerste harpoeniers Basken waren die door de Hollandse reders ingehuurd werden en de vangst techniek introdu ceerden. (spaans armazon uitrusting) 3. Zorgdrager noemt dit 'de drie afzonderlyke hoedanigheden of gedaantes in de visschery'. 4. Vrijwel geen van de veilingaankondigingen vermeldt een complete zeiluitrusting. Op geen en kele afbeelding komt een zeilende sloep voor. 5. Een vadem of vaam is 1,70 m. 6. Aanvankelijk werd de harpoen punt uit één stuk gesmeed. Latere uitvoeringen kregen weerha ken die uitklapten door aan de harpoen te trekken. 7. Op de kop stuit de harpoen af op het bot van de schedel en buigt of breekt af. 8. Een jijn of takel wordt gebruikt met twee, drie en vier-reeps blokken. 9. Mallemokken zijn Noorse stormvogels. Van de gedode dieren werd volgens Zorgdrager door de kok'poespas'(Hutspot) gemaakt. 10. Een Spil of braadspil is een horizontale winch die wordt rondgedraaid met windbomen of hand spaken. Een kaapstander is een vertikale winch. 11. Het woord strandsnijder is afkomstig uit de tijd dat op Spitsbergen de walvissen op het strand getrokken werden om geflensd te worden. 12. Hachje komt mogelijk van het Frans hacher is hakken. 13. De spekbank is 20 voet lang en 2 voet breed en wordt op schragen of op vaten gezet. 14. De spekgoot is 20 voet lang en 11/2 voer breed en diep. 15. Het woord mamiering wordt gebruikt voor canvas of leren slang. 16. Een klaas is een hakblok met drie scherpe pennen. 17. Een balie is een open houten kuip. 18. De sponde van het vat wordt gedicht met een plug en een lap. 19. 1 stekan (stadskan) traan is 19,4 liter. Een kardeel bevat 230 liter traan. 20. Kapraven is een onbewerkte dakspar. 21. Bedrag tussen haakjes is de waarde in euro in 2010. 82

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 34