Huwelijksinzegeningen. Van elk bruidspaar krijg ik een foto, meest al genomen bij de deur van de kerk na de dienst. In 1957 is het een oecumenische viering in De Rijp samen met een Angli caans priester van het bruidspaar Gonnie Houtman, en Aspin, een Brits militair van het fort Spijkerboor. Een andere keer een paardensporter Pieter Jan de Goede met Annie Visser. Na afloop worden we bij de kerkdeur opgewacht door een dubbele rij van ruiters. Een indrukwekkend gezicht. Huwelijk van Gonnie met Aspin (Brits militair) De Rijp 1957 Bevestiging van lidmaten Enkele malen vindt bevestiging van lidma ten plaats zowel in De Rijp als in Graftdijk. Heel bijzonder is wel de bevestiging in Graftdijk geweest van 9 jongens en meis jes tot belijdende lidmaten van de kerk op Palmzondag 1956, na een 9 jarige vacature- tijd. Hun cadeau was een schot in de roos: het juist verschenen gevangenschapdag- boek van Dietrich Bonhoeffer 'Verzet en Overgave'. Sedert dien is deze dappere en geteisterde getuige van Christus en mede plichtige aan de aanslag op Hitier, mij in wisselende kracht tot vriend geworden. Begrafenisdiensten komen het meest voor, wel tweemaal in de maand, een keer zelfs tweemaal op een zelfde dag! Ik moet me haasten van de ene plechtigheid naar de andere. Deze diensten vinden altijd in het huis of de boerderij van de overledene plaats. Ik sta dan op een strategische plek tus sen twee vertrekken of ergens op de deel. Meestal gaat het door voorafgaand pasto raal contact om voor mij door het zieken bezoek vertrouwd geworden gemeen teleden. Soms echter betreft het een mij onbekende. Ik weiger nooit, in huiselijke kring hebben we eerst een gesprek over de persoon van de overledene en zijn of haar betekenis voor de familie en hun rela tie met kerk of geloof. Dan houd ik aan de hand van een Bijbeltekst een kort woord ter gedachtenis van de overledene in het perspectief van de geborgenheid in de Liefde Gods. Het is voor mij steeds weer een intiem en een troostvol gebeuren. Aan het graf beperk ik mij tot de afsluitende af- scheidsspreuk en het bidden van het Onze Vader. Immers, een toespraak in de open lucht verwaait of verregent meestal. Een keer heeft de familie van een hoog bejaard echtpaar in De Rijp van wie ik slechts met tussentijd van enkele weken eerst de begrafenis had geleid van de man en daarna van de vrouw, mij verrast met een Edammer kaasje: of ik alsjeblieft het wilde aannemen als blijk van hun waarde ring en dankbaarheid.... Wel heel bijzonder is geweest dat eens van de echtgenote van een overledene het verzoek kreeg om aan zijn graf het Onze Vader te bidden. Dat verbaasde mij om dat hij mij ooit op bezoek bij hem in het ziekenhuis, mijn vraag met hem te mogen bidden, met enige omzichtigheid duidelijk nee had gezegd. Maar zijn vrouw vertelde mij toen dat haar man kort voor zijn ster ven haar had gevraagd of ik aan zijn graf 68

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 20