LEZING: HET SCHERMEREILAND IN HET REGIONAAL ARCHIEF TOEVALSVONDST Na de pauze van de Algemene Ledenvergadering op woensdag 18 april in het Rijper Huis houdt Harry de Raad een lezing. Hieronder een korte samenvatting. Archivaris Harry de Raad, verbonden aan het Regionaal Archief Alkmaar, neemt ons mee op een ontdekkingstocht in de ar chieven en collecties van de gemeenten Schermer en Graft-De Rijp, die bewaard worden bij de archiefdienst. Het Regionaal Archief Alkmaar bewaart de gemeentelijke archieven, met inbegrip van alle archieven van voorgangers van de huidige bestu ren. Ook de waterschapsarchieven uit het gebied berusten bij het Regionaal Archief De Rijp in de jaren zestig. Voorbeeld uit de col lectie van het Regionaal Archief. Alkmaar, evenals vele particuliere archie ven. De archiefdienst beschikt ook over een uitgebreide bibliotheek en een grote collectie foto's, films enz. Een klein deel van de collectie is digitaal in te zien (via de website www.archiefalk- maar.nl). maar de overgrote meerderheid van de archieven en collecties is alleen raadpleegbaar op de studiezaal van de ar chiefdienst aan de Bergerweg in Alkmaar, ledereen kan daar gratis het materiaal in zien! Tijdens de lezing krijgt u een interessan te selectie te zien van alles wat het archief bewaard over Schermer en Graft-De Rijp. U maakt onder meer kennis met Gijsbert Boomkamp die in de 18de eeuw met zijn vrienden al tekenend rondtrok in het ge bied, u krijgt oude kranten te zien, oude mooie boeken, interessante archiefstuk ken, vele mooie oude foto's, films enz. U krijgt tevens duidelijke informatie hoe u genealogische en andere gegevens over het gebied kunt vinden op de website van het archief en via de studiezaal. Onderstaande werd ons toegemaild doorJos Kaldenbach uit Alkmaar. Ligt Graft nou toch in Meurs? In het boek "Familien der Gemeinde Repelen 1675- 1800" door Günther Ellenberger worden alle oude gegevens tot een alfabetisch geheel samengesteld, een in Duitsland tra ditionele manier van werken in zg. Ortsfa- milienbücher. Daarin komt ook het gehucht Graft voor, als in 1779 boer Derrick Müller, "Bauer an der Graft" trouwt met Lisbeth Klein- Ross- mühlen en met haar tien kinderen ver wekt, waarvan er 4 jong overlijden. Tegenwoordig is Repelen en Graft gean nexeerd door de stad Moers, uitgesproken en vaak geschreven als Meurs. Dus als ie mand absoluut niets kan vinden van een Grafter voorouder, dan kan dit wellicht een oplossing zijn. De uitgever is de Westdeut- sche Gesellschaft für Familienkunde, en dit is al deel 121.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 4