Wij kunnen op een productief jaar terug zien. Het ploegje van Jan Kaptein, Wilma en Leo den Engelse heeft rustig maar ze ker doorgewerkt aan de collectie foto's en prentbriefkaarten. Basisactiviteit was zo als steeds het beschrijven, scannen en in voeren van nieuwe aanwinsten. Het totaal aantal beschrijvingen van afbeeldingen bedroeg eind 2011 ongeveer 3640. Ook in 2011 waren er weer veel aanwin sten* De belangrijkste en omvangrijkste aanwinst is de door de in 2011 overleden heer Kregel uit Driehuizen opgebouwde verzameling. Deze breed opgezette ver zameling bevat naast allerlei documen ten ook veel afbeeldingen, niet alleen van Driehuizen maar ook van andere dorpen uit de omgeving. Bij de afbeeldingen gaat het soms om originelen maar meestal om repro's. Hoewel wij ons concentreren op originelen, maken wij in dit geval graag een uitzondering, niet alleen vanwege de kwaliteit van de repro's maar ook van wege de vaak uitvoerige handgeschreven informatie. We nemen het plaatje en het verhaal graag op in onze collectie. En we hopen natuurlijk dat de bezitters van de betreffende originelen straks aan de OHV (of aan het Museum) denken als zij een goede bestemming voor hun foto's en prentbriefkaarten zoeken. Inmiddels zijn ook de meeste in de com puter ingevoerde afbeeldingen door Jan Kaptein gescand. Omdat nu bij vrijwel alle objecten het plaatje ook op het computer scherm verschijnt, is het zoeken naar een bepaalde afbeelding een stuk gemakkelij ker geworden. Toch is het zoeken nog niet ideaal omdat in de eerste jaren vooral re pro's werden verzameld, waarbij veel infor matie over de fotograaf, de uitgever en het jaar van opname of uitgave verloren ging. Daarom is Jan Kaptein in de herfst van 2011 begonnen met systematisch door de col lectie heen te gaan om prentbriefkaarten (repro's en originelen) te identificeren aan de hand van zijn uitgebreide overzicht van in De Rijp uitgegeven prentbriefkaarten. Dat levert niet alleen heel bruikbare infor matie op over het betreffende object maar maakt het ook een stuk gemakkelijker om na te gaan of een bepaalde prentbriefkaart al in de collectie aanwezig is of niet. Bij het verwerken van negentiende- eeuwse portretfoto's van de familie Bek kon Wilma den Engelse een carte-de-visite portret van de Rijper koopman Cornelis Jan Bek (1817-1873) koppelen aan een in de museumcollectie aanwezige tabaks doos. Het is maar een detail, maar dit soort dwarsverbanden maken onze collecties (nog) waardevoller. Behulpzaam bij het identificeren van zulke oude foto's bleek het in 2011 aangeschafte standaardwerk Photographers in the Netherlands (born be fore 1900) van S. Wachlin. Uit de collectie is enkele keren geput vanuit persoonlijke of commerciële be langstelling of ter voorbereiding van een tentoonstelling. Ook werden (door onder getekende) de eerste vijftig afbeeldingen geselecteerd, van een tekst voorzien en op de nieuwe museumwebsite (houtenhuis. nl) geplaatst. Je kunt er afbeelding voor afbeelding bekijken, maar ook icoontjes aanklikken op een satellietfoto van het Schermereiland. Op die manier wordt een afbeelding of tekst gekoppeld aan een huis, een stuk straat, een sluis of een an dere herkenbare plaats op de kaart. Er is behoorlijk wat belangstelling voor de af beeldingen: binnen enkele maanden wa ren vele afbeeldingen al meer dan vijftig keer bekeken. We hopen de site in 2012 uit te breiden met afbeeldingen van de Schermer. Daarvoor zijn we ook nog op zoek naar oude foto's en prentbriefkaar ten van de Schermer. Heeft u wat, bel dan 0299 673044 of mail leo@denengelse.nl. Overigens, de site is interaktief, dus u kunt 34

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 34