Hervormd. Door hun schoolopleiding konden Reijer en Jan enkel op zaterdag catechisatielessen volgen. De Hervormde dominee weigerde dit, terwijl de doopsge zinde dominee hiertoe wel bereid was. En zo vond er een switch van religie plaats. Het eerste huwelijk Jan had geen geluk met de vrouwen die zijn leven kruisten. Toen hij nog een kind was, overleed zijn moeder, Antje Dikker, aan de longziekte TBC. Zij was een lieve vrouw en hij miste de warmte en gebor genheid die hij bij haar had gevonden. Zijn stiefmoeder was in ieder geval ten opzich te van hem een koele vrouw, zijn verjaar dag kon zij zomaar vergeten. Toch vond hij veel troost bij zijn dorpsgenoten en het gemoedelijke dorpsleven. Hij was niet echt een vrouwenversierder maar op een partij tje van zijn ouders gebeurde het dan toch. Zijn stiefmoeder stond er op dat Jan een tafeldame meenam en omdat hij dat toch niet zelf zou regelen, nam zij het heft in handen. Zo kreeg hij een zitplaats naast de plaatselijke onderwijzeres. De vonk sloeg over. Guurtje Ciska Baaij was een vrouw die precies wist wat ze wilde. Dat ze een flinke vrouw was, is bekend maar veel meer weet men niet over haar vertellen. Door haar vroegtijdige overlijden zijn haar verhalen in nevelen gehuld. Alleen de extremiteiten zijn overgeleverd en dan voor een substan tieel gedeelte via de tweede vrouw van Jan Koppen junior. Naast zorgzame moederen liefhebbende echtgenote zou zij een haai baai zijn geweest. De dienstmeisjes hiel den het doorgaans niet lang bij haar vol, zo kritisch, scherp van tong en veeleisend was zij. Een van die dienstmeisjes liep bijna dage lijks naar Bakker Kos om het brooddeeg in een vorm te af te leveren. De bakker schoof de vorm met deeg in zijn oven waarna hij het afgebakken brood bij het doktershuis afleverde. Op een dag kwam het dienst meisje met een glazen vorm aanlopen. Vol gens Guurtje was deze vuurvast. De bakker was hiervan niet overtuigd. Hij weigerde glas de oven in te schuiven. Het zou wel eens uiteen kunnen spatten en het brood van de andere klanten oneetbaar maken. Het meisje droop af en vertelde het ver haal aan Guurtje. Koppig als ze was stuur de ze het meisje spoorslags terug. De bak ker moest de schaal accepteren. Ook die bleef koppig. Het onfortuinlijke meisje liep weer terug om nogmaals teruggestuurd te worden naar de bakker met de opmerking dat als hij de schaal niet zou accepteren de familie Koppen nooit meer iets bij hem zou kopen. Bakker Kos lietzich niet vermurwen. Voortaan zou Guurtje brood laten halen bij de bakker in Oost-Graftdijk. De volgende ochtend zat Jan Koppen aan het ontbijt en hapte in zijn boterham.'Wat is dit voor brood!?' Met een vies gezicht keek hij zijn vrouw aan. Zij legde hem de situatie uit, maar hij was zo verontwaardigd over het gebeuren dat hij subiet zijn zin doorzette. Voortaan zou er alleen maar brood worden gehaald bij Bakker Kos. Het doktershuis leek een beetje een alle gaartje. Het was van hout zoals de meeste oude huizen in deze streek. Hoe oud het huis was, wist niemand in de familie, maar een indicatie kon een tegelwand zijn die zich in de ouderlijke slaapkamer bevond. Volgens de overlevering stamden de Oud hollandse tegels uit de zeventiende eeuw. Het huis was inmiddels enkele malen ver bouwd. Ooit had het een trotse Zaanse gevel gehad maar die was vervangen door een zogeheten asymmetrische gevel Bij de tuin werd er een serre aangebouwd. Achter het huis stond nog een aanbouw sel, een buitenkeuken waar de vette en 136

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 8