dost in avondkleding. Men noemde haar eerbiedwaardig 'Oma'en zij voelde zich de eerste dame van dit gezelschap - ze was immers de moeder van de gastvrouw èn de weduwe van de doopsgezinde dominee van Oost-Graftdijk. Dankzij het huwelijk van haar dochter Nel was zij verwant ge raakt aan de Koppens. Op enkele rijke boe ren na beschouwde deze familie zich als de meest welvarende van de omgeving. Zelfvoldaan monsterde ze de rangen en standen en meende bevestigd te zien dat de familie maatschappelijk was gear riveerd. Als eerste kwam het feestvarken, haar schoonzoon, de huisarts Jan Kop pen junior die zijn jubileum vierde. Zijn praktijk bestond 20 jaar. Dan had je haar zoon, Jan van Giessen, ook wel 'Commo dore'genoemd, officier bij de luchtmacht en bekend vliegpionier, die als eerste mens non-stop van Nederland naar IJsland was gevlogen. In die tijd een staaltje waaghal zerij. Een van haar dochters was getrouwd met de burgemeester van Middelie, Warder en Kwadijk, haar zus was gehuwd met een directeur van de Twentse Bank, een aan getrouwde nicht was tandarts in Amster dam en dan had je nog de drie (geslaagde) broers van Jan.Twee waren eveneens huis arts en één was rijk geworden 'in de Suiker' in Nederlands Indië. Tenslotte en niet te vergeten, de beste vriend van Jan Koppen, Van Staveren -burgemeester van de ge meente Graft. Oma, een typische represen tant van de klassenmaatschappij, dacht en handelde als een snob- maar dan als een inconsequente snob. Zoals er wel meer in de familie waren, was zij op afstand in haar oordelen hard maar van dichtbij gedroeg zij zich zachtaardig en plichtsgetrouw; een gezin in de buurt werd als dermate ver armd, primitief en vervuild beschouwd, dat niemand er wilde bakeren. Op zo'n moment kwam Oma in actie door wel te helpen. Niet uit liefdadigheid maar omdat het vanzelfsprekend was. Oma was niet de enige die de jubileum viering vanaf een afstand gade sloeg. Nog verder weg, vanuit een wijd open gesperd slaapkamerraam, verscholen achter een hor, op de eerste verdieping keken de twee jongste dochters van Jan Koppen junior vergenoegd toe hoe die rare fami lie van hen zich daar vermaakte. 'Kijk die Dikke man daar.' 'Dat is oom Flux, de man van tante Helena.' Bij de lange tafel met al het uitgestalde lek kers, salades, een vruchtenbowl, tientallen taartjes en schalen met kaassoorten, pa ling en haring drentelde de tonronde bur gemeester van Middelie, Warder en Kwa dijk. Bij de taartjes kwam hij tot stilstand. Hij leek een wanhopige blik op te zetten en '...ik kan niet kiezen...' te mompelen. Hij greep twee taartjes vast en snel nam hij van beide een grote hap waarna hij de half afgekloven taartjes teruglegde om zich met kruimels in de mondhoeken tus sen de gasten te mengen. Ciska en Thelma giechelden naar elkaar en droomden weg bij een beeld dat ze voor altijd vasthielden, als een toevluchtsoord waarin ze zich kon den terugtrekken nadat de goede tijden overgingen in de mindere periode. Voor hun ogen voltrok zich het partijtje op een beschaafd gedempte toon met op de ach tergrond het ritmische kikkergekwaak uit vele buurtsloten en daar doorheen hoorde je het pianospel van dorpsgenoot en pia noleraar Hop -'die Forelle'van Schubert. Tot 1939 leek zich alles af te spelen in een idyllische onschuldigheid, althans voor Ciska (6 jaar oud) en Thelma (4 jaar oud). Ciska was op een charmante manier stoer, die als durfal graag met de dorpsjongens erop uit trok. Thelma was een lief knuffel dier dat liever thuis speelde en beschikte 134

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 6