HEEL KLEIN BEERTJE MOET GAAN DANSEN Het onderstaande verhaal is geschreven door Maarten van Bommel, auteur van het boek 'De verborgen Schaduw. De tabakshandelaar van Nikolajev. Een Nederlander in de Oekraïne in 7944'(uitgeverij Aspekt). Binnenkort verschijnt een roman van zijn hand, 'Wlass en het Goud van Irina'. Het onderstaande verhaal gaat over de familie Koppen, de familie van de alge meen bekende dokter Koppen. Omdat in de beschrijving vele bekende personen uit die tijd de revue passeren is het meer dan een familiegeschiedenis geworden. De kwalificatie 'streekge schiedenis' is meer op zijn plaats. Vandaar dat we vonden dat het in De Kroniek thuis hoort. Maarten van Bommel beschrijft ook het wel en wee van de familie in de oorlog, voor ons altijd een reden om heel zorgvuldig het al of niet plaatsen te overwegen. Maarten van Bommel is een zoon van Ciska, een dochter uit het tweede huwelijk van Jan Koppen (jr.), van dokter Koppen dus. Zie het overzicht van de belangrijkste personages. Het betreft hier dus het oor logsverleden van zijn grootvader en grootmoeder. Dit en het feit dat hij dit verleden uiterst voorzichtig en op een niet kwetsende manier voor nabestaande familieleden (zoals hijzelf!) heeft beschreven, rechtvaardigt naar ons idee de plaatsing. Het hierna beschrevene is een weergave van horen zeggen. Dat is altijd een subjectieve weer gave. Het kan heel goed zijn dat andere betrokkenen er een andere interpretatie op na hou den. Dit weerhoudt mij er echter niet van om het verhaal zo te vertellen zoals het tot mij is gekomen. Overzicht van belangrijkste personages Jan Koppen (junior), arts te West-Graftdijk Guurtje Baaij, eerste vrouw van Jan Koppen (jr.) 'Mammie' (Nel van Giessen), tweede vrouw van Jan Koppen (jr.) Anna, Nori, Evelien, dochters van Guurtje en Jan Koppen (jr.) Ciska enïhelma, dochters van Mammie en Jan Koppen (jr.) Jan Koppen (senior), aannemer te West-Graftdijk, vader van Jan Koppen (jr.) Antje Dikker, eerste vrouw van Jan Koppen (sr.) Eefje Heijnis, tweede vrouw van Jan Koppen (sr.) 'Oma' (Petronella van Giessen), moeder van 'Mammie' 'Flux' Drost, burgemeester van Middelie, Warder en Kwadijk, zwager van Mammie Helena van Giessen, vrouw van Flux en zuster van Mammie Jan Hendrik van Giessen, doopsgezind predikant, man van 'Oma' 'Commodore', Jan van Giessen, vliegpionier, broer van 'Mammie' Een zomeravond in 1939 Het was een mooie zomeravond in 1939- De ruime tuin van het doktershuis aan de Zuiderstraat (waar nu de woonwijk 'Oude Werf'ligt) bood genoeg plaats aan de aan wezige gasten. De oeroude rode beuk en kastanjebomen wierpen voldoende scha duw af zodat de modieuze, bleke teint van de aanwezige dames niet kon worden aangetast. De oudere, gezette mevrouw in bloempjesjurk, had zich even losgemaakt van het praatgewoel en keek vanaf een af stand naar de aanwezigen, allemaal uitge- 133

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 5