m l ttSR VAN LAP EN POP Tentoonstelling von december tot moart sneed aan vier kanten. De meisjes leerde verschillende steken borduren (i), de meis- Alle kinderen beginnen in de alsof wereld, jes werden de letters een voor een inge- Je speelt doktertje, je speelt juf en mees- prent (2), het borduren was een prachtige TPBïïr r x&wz concentratieoefening (3) en het product kon trots worden getoond (4). Borduren kent een zeer oude traditie al ver voor de jaartelling. In Vlaande ren werd het wol geweven in patronen en voorstel lingen, vaak om de muren van chique huizen en palei zen te bekleden. De hertogen van Bour- gondië hebben heel wat Vlaamse tapijten besteld. Ze zijn in heel West-Europa te bewonderen. De merklap die wij nog wel eens thuis vinden tussen oude brieven of in oude dozen, zijn niet zo zeer volkskunst, maar onderwijsproducten - daarom niet minder waardevol! Het museum toont merklappen en ver telt de verhalen er achter. Zijn de poppen vertegenwoordigers van de werkelijkheid Behalve poppen wordt er nog een ande- alsof, de merklappen laten zien hoe serieus re activiteit aan de orde gesteld: merklap- werd geoefend om later kleren te versieren pen. Bijna niets wordt zo zuinig bewaard of te verstellen, want of je rijk zou worden als kinderkleertjes en kinderschoentjes, of arm: de naald en draad zouden altijd Alsof je kind nog door de kamer loopt, ter- van pas komen. Komt het zien! wijl het misschien drie honderd kilometer Het museum heeft extra openingstij- verderop woont. Ook merklappen worden den op de zaterdag. Voor groepen is de zuinig bewaard, eerst door de maakster tentoonstelling op afspraak ook door de zelf en daarna door het nageslacht. weeks te bezoeken. De traditie van merkdoeken of letter- En maandelijks zal er op zondagmiddag doeken is heel oud. In de negentiende demonstraties borduren en poppen ma- eeuw was de merklap onderdeel van het ken worden gegeven, schoolprogramma voor meisjes. Het mes ter. Kinderen hebben daar een apart taal kundig fenomeen voor: de onvoltooid verleden tijd wordt gebruikt om fictie aan te geven: "Ik was de juf en jij was het kind". En als de ander dat niet wil antwoordt die: "He bah! Ik moet altijd kind wezen." Poppen zijn natuur lijk alsof-wezens bij uit- Merklap 1833 uit collectie museum stek. Dat is serieus met poppenwagens, poppenhuizen, poppen kasten en poppendokters. Allemaal spelen ze mee in het grote spel dat'groter worden' heet. Een tentoonstelling over poppen is dan ook een serieuze zaak, waarmee ons museum de komende maanden uitpakt. Poppen in alle maten en soorten: alsof je een wereldreis maakt - met je museum kaart of je gekochte ticket. 181 -• ,s"-'1. !><-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 53