NIEUWE AANWINST NIEUW IN DE BIBLIOTHEEK VAN HET MUSEUM Ellen Ruijter - Stoop. Kunst van bodemvondsten; samengesteld uit de 17E en 18e eeuwse scherven uit de Eilandspolder. nen worden in de bodem rond Graft en De Rijp. Ellen maakt van deze'scherfenis'(zoals ze zelf noemt) fantastische collages: kleu rige foto's waaruit je de geur van de grond kunt ruiken, de vreugde van de verrassing over de vondst en de eerbied voor deze er fenis van scherven. Ze geeft haar collages oorspronkelijke namen, zoals de boter koek, duo Noorderkwartier, gatenmetielje, versteend as... en dan betrap je jezelf erop dat het juist fijn is dat deze scherven geluk kig scherven zijn en zich dus laten voegen naar de hand van de fotograaf. Tussen al die brokstukken springt als het ware een puntgaaf tableau er uit, ergens midden in het feest: negen ruitertegeltjes waar de vaart als het ware helemaal in zit. Ach, als je Ellen Ruijter heet... In het korte nawoord, dat tevens dient Je hebt leesboeken, kleurboeken, fotoboe- als voorwoord en begeleidende tekst voor ken en... het boek van Ellen Ruijter. het hele boek, vermeldt de kunstenares U begrijpt het al. Dit is een bijzonder boek. dat de scherven afkomstig zijn van haar Als je de kaft bekijkt en de titel leest denk oom Niek Woestenburg, een simpele tuin- je aan een verslag over opgegraven scher- der met een groot gevoel. Eigenlijk is dit ven, maar als je het dunne boek opent be- boek een hommage aan hem. gint er een groot feest: allemaal foto's van Het boek is geschonken aan het muse- opgegraven scherven uit de Eilandspolder, um door de maakster. Het is in te zien in de Het zijn scherven zoals wij die als kinderen bibliotheek van het museum, vonden en die nog steeds gevonden kun- Herman Meddens Eigen beheer, Beemster, 2011. 180

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 52