voedende taak: niet om de jeugd drank te onthouden maar om hen te leren met mate te drinken. Ook het "schoon" achterlaten van het gebouw was voor bepaalde groe pen een probleem. Die groepen bepleitten een conciërge. Er werd een schoonmaker bepleit en veel later aangezocht. Er kwam een ingewikkeld stelsel van huurprijzen; per ochtend, per middag, per avond, huur per week, per seizoen, per jaar, enzovoort. Bruiloften en partijen wilde men in prin cipe niet, men wilde niet concurreren met de cafés, maar als ze zich aandienden zou men ze ook niet weigeren. Het bestuur or ganiseerde regelmatig om de kas te spek ken kienavonden, later zou een nieuw spel zijn intrede doen: bingo! Het bestuur hield in 1974 een actie "Met z'n allen moet het mogelijk zijn" om een verbouwing en cen trale verwarming te financieren. Uiteindelijk kabbelde het voort tot 1984, het jaar van de verhuizing naar een nieuw gebouw en een nieuwe plek. Jaarlijks werd een deel van de Aandeelhouders uitgeloot, maar velen schonken hun aandeel aan de stichting. In 1980 werd er voor het eerst gesproken over het in verval raken van Het Rijper Huis. Het gebouw verslechterde snel. In 1981 kwamen er problemen tussen de gemeente en de Groene Zwaan. Tot dat moment was het gebouw de Groene Zwaan eigendom van een aantal particu lieren, aandeelhouders in een B.V., en die wilden van hun aandelen af. De gemeente stelde voor te onderzoeken of een ge meenschappelijk gebouw van Het Rijper Huis en Groene Zwaan mogelijk was. Het onderzoek leverde niets op; het gebouw de Groene Zwaan verkeerde in slechte staat, zou helemaal gerenoveerd moeten worden, er waren geen parkeerplaatsen bij, enzovoort. De gebruikers van Het Rij per Huis bepleitten handhaving van hun gebouw aan het Oosterpark! De kanover eniging trok uit Het Rijper Huis en betrok een eigen kanohuis aan de Meelzak. Er werd een Stichting Centrale Accommoda ties opgericht, met als doel voor de Stich ting De Groene Zwaan de aankoop van het gebouw mogelijk te maken en voor Het Rijper Huis nieuwbouw te realiseren. Het bestuur startte opnieuw een actie om aan geld te komen; een rad van avontuur, een "vriendenkring van Het Rijper Huis", bloe- mentjes verkoop, verloting, draaiorgel col lecte, enzovoort. Plannen werden gemaakt voor nieuwbouw op het Oosterpark, maar plotseling werd ook de grond aan de Drie master genoemd als nieuwe locatie. Die lo catie lag centraler in de ontwikkeling van De Rijp en Graft. Men besloot de grond aan te kopen, hetgeen ik niet betreur! Aan nemer Slot bouwde het nieuwe Rijperhuis (vanaf nu wordt het aan elkaar geschre ven), de deelnemers in het werklozenpro- ject maakten de kapstokken en knapten het meubilair op. Op 1 juni 1984 werd het gebouw door burgemeester De Jong-Me- ijer geopend en werd het oude "Het Rijper Huis"gesloopt. Michel Negenman, Met dank aan Janny Visser-Edel, Annie Hooyberg-Bruin, Jan Prins, Ton Masch- haupt en Martin Dalenberg. Hij geeft de pen door aan Martin Dalen- berg. 179

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 51