Maschhaupthuisarts in De Rijp, secreta ris mevrouw Slot-Kreb, en verder mevrouw De Haan-Leegwater en de heren Bark, Bul- sink, dominee Van de Ende en De Reus. Op 2 mei 1962 werd ten overstaan van nota ris Meddens de Stichting Het Rijper Huis opgericht. Het doel van de stichting was sociaal-cultureel werk te bevorderen en daartoe het verenigingsgebouw te verhu ren aan verenigingen en groeperingen, bij voorkeur aan die welke een sociaal-cultu reel doel nastreefden. Daarna zou het nog 2 jaar duren voordat een eigen Rijper Huis gerealiseerd was. Men wilde een grote vergader- en ver enigingszaal, waarin een toneel, en een kleine vergaderruimte. Er achter een ruime gelegenheid voor botenberging voor de kanovereniging "De Argonauten". De ver eniging vond tot dan toe een gastvrij maar tijdelijk onderdak in de schuur van groen tehandelaar Brouwer. Cornelis de Jong, toen nog architect in De Rijp, maakte pro deo een tekening van het gebouw. Toen nog van steen, later dacht men aan een gebouw van hout, waarvan de inwendige afwerking -geheel naar de geest van die tijd- in doe-het-zelf-stijl zou geschieden. Men dacht te kunnen volstaan met een be groting van 12.000 gulden, ongeveer 5.500 Euro. Het streven was de helft van dat be drag bijeen te brengen door middel van het uitgeven van renteloze aandelen van 25 gulden per stuk, die in de jaren daarna per jaar zouden worden uitgeloot. Een groep enthousiaste ingewijden meldde zich on middellijk voor die aandelen, waarbij nie mand beneden de honderd gulden aan deelhouder werd. De andere helft hoopte men bij elkaar te krijgen door middel van allerlei activiteiten, zoals een verloting, een bazaar, collectes, enzovoort. Ook werd een groot aantal instanties aangeschreven voor subsidies of bijdragen. De kanovereniging had huurrechten van de gemeente op het stukgrond aan het Baanmanslandje, maar droeg deze rechten over aan de Stichting Het Rijper Huis. Er ontstond nog onenigheid over samen werking met de katholieken. Sommigen katholieken voelden zich buitengesloten, anderen toonden geen belangstelling voor het initiatief. Weer anderen wilden geen aandeelhouder worden als er met de katholieken werd samengewerkt. Men was, statutair, een algemene stichting, maar sommigen vonden het meer een protestante stichting. Men weigerde geen katholieke verenigingen, maar men zat er wel mee. Door een protestante gezind heid kon men meer bijdragen ontvangen van specifieke instellingen. De gemeente stelde echter, bij monde van wethouder Eger, dat het algemene karakter meer naar voren moest komen, wilde de stichting subsidie ontvangen en de grond aan het Baanmanslandje beschikbaar krijgen. De pastoor liet echter weten, in een gesprek dat het stichtingsbestuur met hem had, dat de katholieken geen behoefte hadden aan een dergelijk gebouw. Ondertussen liepen de diverse acties niet zoals men had gehoopt. De bazaar le verde maar weinig op, de loten werden maar moeizaam verkocht en de aandelen gingen minder snel van de hand dan ge wenst. Het bestuur had in 1962 willen bou wen, maar half 1963 was nog maar 5000 gulden bijeengebracht. Men onderzocht de mogelijkheid van projectbouw, prefab- houtbouw, en vroeg verschillende prijsop gaven aan. Die varieerden van 11.000 tot 22.000 gulden, een groot verschil met wat er in kas zat. Er heerste een stemming van "we komen er nooit!". Er werd besloten aan de gemeente subsidie te vragen en andere fondsen werden gevraagd de bouw mo- 176

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 48