UIT DE PEN VAN... MICHEL NEGENMAN Het (Oude) Rijperhuis Was het museum Het Houten Huis eerder op deTuingracht gevestigd, dan had zij als "achterburen" Het Rijper Huis gehad. Er is zelfs een plan geweest om Het Rijper Huis pal achter het toenmalige Algemene wees- en armenhuis te plaatsen, maar dat heeft het niet gered; de grond was niet van de gemeente! Het Rijper Huis werd gebouwd op het Baanmanslandje, schuin achter wat nu het museum is. Aan de andere kant van de haven. Toen in 1984 de gemeente Graft- De Rijp de grond waarop Het (oude) Rijper Huis stond te koop aanbood, schreven wij daarop in. Uiteindelijk brachten wij het hoogste bod uit en werden wij de geluk kige eigenaren van wat nu Oosterpark 12 heet. In 1962 (althans de eerste notulen dateren van 29 januari 1962) was wat later de Stich ting Het Rijper Huis zou gaan heten opge richt. Het was begonnen bij de kanovereni ging Argonauten, die dringend verlegen zat om een behoorlijke winterberging voor de kano's. Zij gebruikten een stuk land aan het Baanmanslandje. De kanovereniging zag echter geen kans een eigen botenhuis zonder hulp van de gemeente te finan cieren. Dokter Maschhaupt, toentertijd betrokken bij de kanoverening, besprak de moeilijkheden met deze en gene en de gedachten aan een gemeenschapshuis of dorpshuis werd geboren. "Het Rijper Huis" zou een algemeen gemeenschapshuis worden, waarin een botenhuis voor kano's zou worden ondergebracht. In De Rijp ontbrak het aan een dergelijke algemene voorziening. De katholieken en katholieke verenigingen hadden De Witte Ezel in de Kerkstraat en de algemene en christelijke verenigingen zaten dringend verlegen om een "eigen" huis waarin men kon ver gaderen en activiteiten kon organiseren. Toentertijd was het nog niet gewoon dat niet-katholieken gebruik maakten van ka tholieke voorzieningen in het dorp. Men bezocht de eigen middenstand in het dorp (katholieken kocht bij de katholieke bakker, niet-katholieken bij de andere) en de kinderen gingen naar de eigen school. Vandaag de dag kan men dat nauwelijks begrijpen, maar destijds was dit aanlei ding om tot een initiatief voor de oprich ting van een eigen huis te komen. Men zorgde er wel voor dat in het bestuur de verschillende geloofsrichtingen aanwezig waren. Zo zaten er Luthersen, Nederlands Hervormden en Gereformeerden in. Ook bestuursleden zonder levensbeschouwing waren aanwezig. Voorzitter werd Carel 175

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 47