'GOED GESCHOTEN IN DE RIJP' In januari verschijnt het boek 'Goed geschoten in De Rijp'. De auteur en samensteller van het boek is Mels de Gooijer. Het boek telt 224 pagina's en bestaat uit een verzameling foto's ge maakt in de schiettent van de Rijper kermis. Zo'n 200 reproducties van deze polaroids en ou dere varianten, uit de periode 1952 tot nu, zijn verwerkt. Het resultaat is een boek waarin op deze manier meer dan 500 dorpsbewoners en enige mensen uit de directe omgeving in beeld komen. In het voorwoord en in de inleiding wordt het fenomeen in het kort historisch belicht. Het interview met Dörenberg is door Pieter Floore afgenomen. De presentatie is in januari in de galerij van het museum. Wie belangstelling heeft kan de bijgevoegde kaart sturen naar uitgeverij Batenburg p/a Rechtestraat 72 in De Rijp. Het boek kost dan 199,95 i.p.v. 24,95. Er is ook een e-mail adres geopend via welke men belangstelling en bestellingen kan doorgeven: goedgeschoteninderijp@gmail.com De korte inhoud van het boek Eens per jaar, meestal in het tweede week end van September, komt de kermis naar De Rijp. Je kunt er in de goktenten een hor loge made in China winnen en kaneelstok ken kopen bij een kraam vol snoepgoed. De weersomstandigheden in deze maand zijn vaak grillig. Het kan meezitten maar bij slecht weer verschanst de meute zich in de kroeg. Het water stroomt dan langs twee kanten van de ramen naar beneden. Een vader met zijn kind loopt krom tegen de wind over het Jan Boonplein op weg naar de kraam met zuurstokken en dropbal- len. Hij heeft het beloofd en belofte maakt schuld. Even voorbij de doopsgezinde kerk staat een draaimolen met brommers en Amerikaanse auto's erop, ertegenover de Hobbelende Geit en tot voor kort ook de zweefmolen van Braak die jammer ge noeg is afgebrand. Eerst bijna weggepest door geluidsinstallaties waar een orgel niet tegenop kan, daarna domweg in de fik gestoken. Ter hoogte van de plek waar de kantine van de korfbalvereniging ooit stond vind je de schietsalon van Dören berg. De familie Dörenberg trekt al vier ge neraties lang van kermis naar kermis. In de bont ge-airbrushte wagen kun je op voor bij razende konijntjes op een ketting mik ken en plastic sterretjes kapot knallen. Na het behalen van voldoende punten mag je een stuk speelgoed uitzoeken. Centraal in de wagen van Dörenberg hangt een drietal kasten voor het zogenaamde fotoschieten. De constructie voor dit behendigheidsspel bestaat uit een glimmende kast van onge veer 100cm bij 40cm. Op de voorkant van deze kast zijn een schietschijf en erboven een polaroidfototoestel bevestigd. Aan weerszijden ervan zijn rode lampen ge monteerd die aanduiden hoeveel punten er behaald zijn. Het mooiste is vanzelfsprekend in een keer raak schieten. In de roos van de schietschijf is een pin die ingedrukt wordt zodra deze met de kogel wordt geraakt. Het mecha niek in de camera wordt geactiveerd, een flits verbleekt het opgetogen gezicht en de foto is geschoten. Ben je minder trefzeker maar schiet je wel vaak genoeg in de buurt van de roos, dan bouw je punten op en wordt na het maken van voldoende tref fers de foto door het Polaroidtoestel als nog uitgespuugd. Het duurt even voordat het beeld uit het melkwit van het fotopa- 166

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 38