HET ARCHIEF VAN SIP KREGEL Wie kent Sip niet in Driehuizen. Geboren in 1927 in Drenthe. Het gezin Kregel ver huisde naar Oudkarspel, woonde korte tijd in Heerhugowaard en kwam daarna in de Eilandspolder, vlak bij Driehuizen wo nen. Sip ging als 6 jarig jongetje naar het schooltje in Driehuizen. Het dorp waar hij naar zijn huwelijk met Guurtje de Groot zou gaan wonen. Sip werkte 10 jaar in Krommenie voor hij de stap nam om in het dorp een eigen bedrijf te beginnen. Naast het woonhuis bouwde hij een werkplaats annex garage met benzinepomp. Hij kon alles maken. Sip Kregel was een echte verenigings man, had belangstelling voor alles wat in het dorp plaatsvond Jarenlang was hij o.a. voorzitter van de Driehuizer gemeen schap, commandant van de brandweer en coördinator van het onderhoud en restauratie van de Schermermolens. Al tijd weer zette hij zich enthousiast in voor allerlei klussen en projecten. Wat deed hij niet? Toen hij stopte met het verenigings werk kreeg hij tijd voor zijn grote hobby, het bewaren van de geschiedenis. Op de zolderverdieping van zijn huis bouwde hij gestaag aan een indrukwekkend archief over Driehuizen, omgeving, de Driehuizer kerk, molens, Driehuizer brandweer, zijn periode als militair in Nederlands-lndië en zijn geboorteomgeving in Drenthe. Samen met dorpsgenoot F. van Hecke maakte hij in 1974 de film "zo maar een dorp". Met J. J. Schilstra schreef hij het boek"De Schermer en zijn randdorpen" (1984). Met zijn uitge breide hoeveelheid dia's en video's gaf hij regelmatig voorstellingen in en buiten Driehuizen, leder die werd uitgenodigd in het archiefdomein van Sip kon alleen maar diep onder de indruk zijn van het levens werk van deze unieke man. Het was de wens van Sip dat het archief na zijn overlijden geschonken zou worden aan de OHV. Na overleg met zijn vrouw en zoon zal het archief over Driehuizen, om geving en de molens door de OHV toegan kelijk gemaakt worden voor een breder publiek. Te zijner tijd zal de OHV in overleg met de familie een goede plaats zoeken voor het overige archief. Wij zijn mevrouw Kregel en haar zoon zeer erkentelijk voor deze bijzondere schenking. Na het plotselinge overlijden van Sip Kregel op 5 juli 2011 werden de Schermermolens in rouwstand gezet met het wiekenkruis van de molens richting Driehuizen. Uit dank baarheid voor de grote inzet van Sip voor het behoud en herstel van de molens. Een deel van zijn archief is inmiddels over gebracht naar de OHV in Graft. Binnenkort wordt begonnen met het verwerken hier van. Cora Bruin

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 37