sinds kort in hetzelfde tehuis woonde. Met hem heeft Mammie een hele middag ge sproken en samen hadden ze vreselijk veel lol over al die oude herinneringen die ze konden delen. Kort daarna vroeg dezelfde verpleegster aan Mammie of ze niet eens wat anders wilde eten dan het fïjngeprakte eten dat ze iedere dag kreeg voorgescho teld. Ze knikte en vroeg om een biefstuk met in roomboter gebakken aardappelen. Ze genoot van de maaltijd, ging naar bed en stierf op 99-jarige leeftijd in haar slaap. Na haar crematie werd haar as uitgestrooid bij het Marsdiep, daar waar 80 jaar eerder - volgens zeggen haar enige liefde- met zijn vliegtuig in zee was neergestort. Cis en Thelma Cis en Thel hebben tot tien jaar na de oor log een haast 'Dickensiaanse' trektocht gemaakt langs familieleden en waren ge heel afhankelijk van de liefdadigheid van deze ooms en tantes. Ze konden door de vele verhuizingen en de wens om verlost te zijn van geldzorgen hun schooloplei ding niet afmaken en vonden tenslotte als secretaresse een kantoorbaan bij de Oce an (verzekeringsmaatschappij) in hartje Amsterdam. Toen keerde de rust in hun leven terug en konden ze ongedwongen genieten. Ze trouwden beiden in 1960 en hebben ervoor gezorgd dat hun kinderen goed terecht kwamen, waarmee deze tak van de familie Koppen de draad oppakte die in 1940 verbroken was. Ciska is in ja nuari 2007 overleden. Op haar sterfkamer liet ze een schilderij ophangen van een be sneeuwd West-Graftdijk waarop te zien is dat dorpsgenoot Van Ammers zijn bootje uit het ijs trekt. Zolang ze bij bewustzijn was, behield ze dit schilderij in het zicht. De andere zusjes en de Commodore Anna en Nori zijn gelukkig getrouwd en vertrokken naar het oosten van het land. Evelien heeft haar leven gewijd aan het Lutherse geloof en woont in Duitsland. De Commodore zette na de oorlog zijn militaire carrière voort binnen de NATO en de Koninklijke luchtmacht. Hij stierf eind jaren zeventig als generaal buiten dienst. Jan Koppen Hoewel hij voor het einde van de oorlog is gestorven, ligt in Nationaal Archief in Den Haag een strafdossier over hem. Daaruit blijkt dat hij postuum is veroordeeld van wege zijn NSB-lidmaatschap. Uit de uit spraak is op te maken dat de rechters de maximale onteigeningsstraf (intrekking van 93% van zijn bezittingen) hebben toe gepast. Dit omdat het hem vooral werd aangerekend dat hij zich als academicus liet verlijden tot het NSB-lidmaatschap. Veel NSB'ers zijn in de jaren vijftig via rechtszaken erin geslaagd hun vermogens en pensioenen (gedeeltelijk) terug te krij gen. Mammie heeft hier nooit iets aan ge daan. Het was voor haar een dichtgeslagen boek. Jan Koppen zette zich compromisloos in voor zijn patiënten, dorp en streek en liet tegelijkertijd als familievader steken vallen. Hij was niet sterk genoeg om Mammie af te houden van het heiloze pad dat haar in de richting van het fanatisme voerde. Des ondanks stonden en staan zijn dochters achter hem, zoveel indruk maakte zijn me demenselijkheid. Zijn graf ligt nog steeds op het kerkhof van West-Graftdijk waar hij vergezeld is van zijn moeder, Guurtje en het naamloze jongetje. Maarten van Bommel 164

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 36