auto vervoeren, vergezeld door de kinde ren die treurden om hun achtergelaten vriendjes. Alleen Mammie vertrok met op geheven hoofd - dat bijna geheel bedekt werd door een grote zomerhoed - ze keek geen moment achterom toen de auto haar het dorp uitkoerste. Terwijl Jan de ambu lance ingeschoven werd, trok hij Anna aan de mouw,'Ik verlaat West-Graftdijk liggend en ik zal liggend terugkeren, want denk erom, daar wil ik begraven worden,' -hij wees daarbij nadrukkelijk op de kerk met het kerkhof dat het gebouw omringde. Het zou maar een paar maanden duren, voordat ze weer naar West-Graftdijk te rugkeerden. De Zaanse ambtswoning van de directeur van het ziekenhuis op de J.A. Laanweg 26 (de huidige Vincent van Goghlaan) was een geriefelijke jaren der tig woning, mooi ingericht en uitgerust met een op verzoek van Mammie nieuw aangelegde parketvloer. Vanuit het huis kon je het ziekenhuis zien liggen. Tot sep tember ging alles door zoals het daarvoor was. In die maand trouwde Anna. Ondanks zijn gebreken wilde Jan Koppen er perse bij zijn. Het zou zijn laatste publieke op treden zijn. Met loodzware stapjes hees hij zich ondersteund door twee helpers, de trap van het gemeentehuis van de Rijp op en was zielsblij dat hij erbij kon zijn. Daarna ging zijn toestand hard achteruit. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Terwijl hij daar lag te sterven, brak Dolle Dinsdag uit. In paniek vluchtte een groot deel van de NSB'ers Nederland uit. Het was die dagen een komen en gaan van meer of minder bevriende NSB'ers in het huis aan de Laanweg. Zij drongen bij Mammie aan om ook te vluchten. Er cir culeerden afschuwelijke geruchten van nationaalsocialistische gezinnen die na de bevrijding in België en Frankrijk waren af geslacht door bendes met mestvorken en zeisen. Maar voor één keer hield Mammie het hoofd koel. Zij weigerde pertinent. Met een zieke man kon ze niet naar Duitsland vluchten. De Zaanse NSB-burgemeester Vitters sterkte haar in deze gedachte. Sa men met zijn Britse vrouw was hij een aantal malen op bezoek geweest op de Laanweg en hij was zeer principieel op dit punt. Men verliet zijn post niet. Dat was in zijn ogen laf. Dit leek nog eens te worden onderschreven toen het wilde gerucht door de stad trok dat Vitters de onder wijzer van Thelma (de NSB'er Hagoort) doodschoot omdat hij zijn post wel wilde verlaten. Uiteindelijk trok de storm over en bleef Mammie niets anders te doen dan elke dag naar het ziekenhuis te gaan om aan het sterfbed van haar man te zitten. Inmiddels werd -ondanks hij geen huisarts meer was- het vijfentwintigjarige artsenju bileum gevierd. Van heinde en verre kwa men ex-patiënten aanlopen en brachten vooral eetwaren. Er was zoveel dat Mam mie haar oom in Amsterdam inseinde om vooral wat te komen halen - daar heerste inmiddels een nijpend voedseltekort, een voorbode van de komende Hongerwin ter. Al die ex-patiënten gingen op bezoek in het ziekenhuis. En allemaal kregen ze dezelfde karige woorden van Jan Koppen te horen 'Het is goed zo.'Terwijl Mammie kortstondig het sterfbed had verlaten, om thuis haar oom te ontvangen, stierf Jan op drieënvijftigjarige leeftijd, in aanwezigheid van zijn dochter Evelien. Een begrafenis regelen in oorlogstijd was niet zomaar iets. Door de strijd die losge barsten was rond Arnhem en in Zeeland werd het luchtruim boven Nederland meer en meer beheerst door Britse en Ameri kaanse vliegtuigen. Het was gevaarlijk om je bij daglicht op de weg te begeven. Van daar dat er voor werd gekozen om niet met 158

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 30