hulp van minuscule lampjes die hun ener gie onttrokken aan batterijen die kundig verborgen zaten in de op maat gemaakte linnenkasten. Het lichtschijnsel verlichtte niet alleen de diverse kamers, maar ook de handgemaakte meubels, de fluwelen gor dijnen en imitatie Perzische tapijten die de blinkende parketvloeren tooiden. Ciska en Thelma stoven met het nodige ge-ooh en ge-ah op het nieuwe speelgoed af. Wat was dit prachtig gemaakt door de plaatse lijke timmerman Ten Tij. Het alsmaar inzetten van waarnemers was geen optie die tot in lengte der dagen kon worden voortgezet. Nu Jans bestaan on herroepelijk was gereduceerd tot een lig gend bestaan. Elke beweging kostte hem teveel moeite en hij leed pijn. Als hij niet in bed lag, dan sluimerde hij wat op de divan in de woonkamer. Desondanks, als hij bui ten op straat voetstappen hoorde, spitste hij de oren. Hij lag te laag om te zien wie aan het huis voorbijtrok. 'Ga snel kijken wie dat is, Cissy!'Ciska rende dan naar het raam en keek naar buiten, niet zelden was zij te laat, omdat de voorbijganger al de hoek om was. Als ze dan toch iemand spotte en diens naam opnoemde, kon Jan Koppen zijn gedachten op die persoon fixeren en haalde hij in stilte herinneringen op over gesprekken of gebeurtenissen die hij met die persoon had meegemaakt. Troost put te hij ook uit de tegelschouw in zijn slaap kamer waarop taferelen van de Tachtigjari ge Oorlog waren afgebeeld. Altijd geboeid en nooit verveeld staarde hij vanuit zijn bed naar de soldaatjes die daarop waren afgebeeld en hij fantaseerde hele verhalen die de soldaatjes meemaakten. Zijn andere steun en toeverlaat was zijn eerste doch ter Anna. De terugkeer van Anna naar haar oude plek had Mammie uiteraard op de heupen gewerkt en veroorzaakte op een gegeven moment een scène tussen haar en de zieke man. Op hoge toon en van wege het zoveelste gekissebis, eiste zij dat Anna het huis verliet. Toen gebeurde iets dat nog niet was vertoond. Jan huilde, dat zijn hele gezicht er nat van werd. Hij kon Anna niet missen, snikte hij en verzocht Mammie om Anna alsjeblieft bij hem te laten. Zij was zo onder de indruk van de si tuatie dat ze meteen inbond en niet meer aan zijn hoofd zeurde. Jan was uiteindelijk aan het eind van zijn leven gekomen en de oude vertrouwensband met Anna bloeide nog eenmaal op. Zij deed, vanuit de slaap kamer aangestuurd, allerlei hand- en span diensten voor haar vader. Urenlang kon zij aan zijn bed zitten en indringend luisteren naar die paar zinnen die hij nog wilde zeg gen en vaak zat ze daar gewoon, zwijgend - in een soort vanzelfsprekende overeen stemming met haar vader. Ter afwisseling van dit stille bestaan, dook regelmatig de altijd opgewekte Ciska de slaapkamer in met een stroom vrolijke verhalen of ze voerde haar vader, lepeltje voor lepeltje, een eitje omdat hij zelf te zwak was om zichzelf eten toe te dienen. In de vroege zomer van 1944 deed Jan de praktijk over aan dokter Maschhaupt, waarna de verhuizing naar Zaandam volg de. Het gezin vertrok samen met de huis raad, de Pekinees Mitschu, Bouvier Dela en de kat Sjakkie. Voor Jan Koppen moet het een emotioneel moment zijn geweest. Hij was intens verknocht aan dit dorp, waar hij op een kleine pauze na, tijdens de medi cijnenstudie, zijn hele leven had gewoond. Hij hield van de streek, het landschap, de geluiden (Werf), geuren en vooral de men sen. En tenslotte moest hij de schouw- wand met de Spaanse soldaatjes achter laten. Eigens voor de verhuizing werd een ambulance geregeld, zodat hij liggend kon worden vervoerd. Anna zat bij hem in de ambulance en Mammie liet zich met de 157

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 29