Ciska en Thelma, gefotografeerd door de Dames Van Vlaanderen in Alkmaar, 1943 Er kwam langzaam een eind aan het dok terschap van Jan Koppen. Tot eind 1943 zeulde hij zich nog enkele malen uit bed (of van de divan) om bijvoorbeeld iets sim pels te doen zoals aan de eettafel mee te eten. Dat vond hij fijn, vooral als de werk ster Neel en de tuinman Koeman mee aten tijdens de lunch. Geboeid luisterde hij naar hun verhalen over het dorp, ogenschijnlijk onbelangrijk maar voor hem enorm rele vant. Mammie bekeek dit met argusogen. Vooral de zwarte rouwranden die je onder Koemans nagels kon aantreffen nadat hij een ochtendlang in de tuin had gewerkt, waren voor haar een gruwel. Jan wilde van geen wijken weten. Koeman en Neel zou den tijdens de lunch aan tafel zitten. Hij hield gewoonweg van ze. Het enige dat een dergelijke lunch mocht lamleggen, was een zogeheten 'Sondermeldung'. Tij dens de maaltijden pruttelde en kweelde de radio zachtjes op de achtergrond. Als dan het kenmerkende trompetgeschal door de radio opklonk, moest iedereen ogenblikkelijk zijn mond houden en muis stil luisteren wat het Duitse leger nu weer had gepresteerd. Vooral Ciska kostte het moeite om stil te blijven. De doodernstige mimiek van haar ouders werkte op haar lachspieren en met haar aanstekelijke lach veroorzaakte zij de slappe lach bij Thelma en Neel. Zelfs Koeman gniffelde stilletjes mee. Bij het einde van het Sonderbericht tralalade de gebruikelijke finale van 'Les Préludes' van Liszt, terwijl aan tafel een lacherige anarchie om zich heen greep - waarop Jan en Mammie nooit greep kon den krijgen. December 1943 vond een feeëriek moment plaats, het Sinterklaasfeest. Nadat 'eerbie dig' het obligate (surrogaat) marsepeinen WCtje aan Jan Koppen was aangeboden, werden de lichten gedoofd en werd een klein aantal kaarsen ontstoken. De deur van de woonkamer zwaaide open. Twee grote poppenhuizen, in de vorm van Am sterdamse grachtenhuizen, werden naar binnen gedragen. De diverse salons van de poppenhuizen waren verlicht met be- 156 irJiim;mii.r^JBBaiSBm^wgwBgaewagj»

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 28