Mund'en Nori danste en draaide pirouet ten waardoor de ruim uitlopende jurk om haar lange benen heen wervelde terwijl Thellie alsmaar riep, '...nog een keer, nog een keer!'Mammie stond aangenaam ver rast toe te kijken: 'Nori, weet je wat, ik kom jou eens bezoeken op de huishoudschool.' Nori keek haar verschrikt aan. 'Maar Mam mie, wilt u dan alstublieft niet zeggen dat u lid bent van de NSB! Dat weten ze daar niet. Alstublieft?' Mammie monsterde haar met die raadsel achtige blik die ze heel af en toe kon opzet ten en het was dan alsof ze met die fletse, blauwe ogen dwars door mensen heen keek:' Kind, de mensen moeten er nu toch eens aan wennen dat de NSB er is om voor goed te blijven. Er is heus niets mis mee.' 'Nee Mammie! Ik wil het niet!' Nori stamp voette. 'Goed dan. Jij je zin - ik zal het er niet over hebben.' Een week later verscheen Mammie in Alk maar. Ze was tiptop gekleed en net onder haar schouder prijkte een pontificaal NSB speldje. Terwijl Nori figuurlijk door de grond zakte, heerste er een doodse stilte die echter snel werd doorbroken toen Mammie op haar aller-charmantste wijze deze of gene aansprak. Wie haar goed ken de, zag dat zij genoot van alle aandacht. Afgezien van deze felle tegendraadsheid en haar drang om mensen lid te maken van de NSB, was Mammie slechts een lauw partijlid. Drongen NSB'ers erop aan om haar stiefdochters lid te laten worden van de Jeugdstorm, ze vond het prima dat alle drie weigerden. Zelf werd ze benaderd om toe te treden tot de nationaalsocialistische huisvrouwenvereniging en weigerde met die typische '...dat is teveel eer...' pose van haar. Mammie was geen verenigings mens en meer een einzelganger, die liever met haar uiterlijk bezig was. Zo verlangde ze vooral naar dikkere wimpers. Iemand vertelde haar dat je daarvoor je wimpers moest uittrekken waarna ze dikker zou den aangroeien. Ze trok ze uit. Die avond stuitte Jan op een vrouw, die hem met een wimperloze blik aankeek. 'Je lijkt op een varken,'was zijn enige reactie en hij sloeg de krant open zodat hij het uitzicht op haar blokkeerde. De wimpers groeiden weer aan, maar niet bepaald dikker. Intussen leek in West-Graftdijk alles bij het oude te blijven tot die ene nacht in 1942. Midden in de nacht leed Jan een zware hartaanval waarvan hij nooit meer zou herstellen en waaraan hij binnen twee jaar zou sterven. Gedurende die jaren verloor hij steeds meer aan kracht, had hij door zijn gebrek aan energie steeds minder bewegingsruimte en tenslotte was hij zo goed als voordurend aan bed gekluisterd. Slechts bij bijzondere gevallen kwam de dokter in hem nog in actie. Met moeite be woog hij zich dan naar de voordeur waar de oude Van der Hoff met de auto klaar stond om hem naar een betreffende pa tiënt te vervoeren, zelfs al was die patiënt maar een paar huizen verwijderd. Een ge val waarvoor Jan uit zijn ziekbed werd ge roepen, betrof een neergeschoten Engels vliegtuig. In die tijd werden de bombardementen op de Duitse steden verhevigd. Als Cis en Thel in bed lagen, begon ergens in het westen als eerste het luchtafweergeschut te bul deren waarmee formaties met soms wel honderden vliegtuigen werden beschoten. Dat kon je in hun gezamenlijke slaapkamer niet horen, wat wel hoorbaar was, waren al die vliegtuigmotoren bij elkaar die een resonerend gedreun veroorzaakten waar door de deur van de steeg ritmisch begon te klepperen. Met een beklemd gevoel schoven de meisjes de gordijnen open en 152

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 24