sende hoeden en strandschoenen en de kinderen holden in badpak langs strand- lijn. Dromerig tuurden ze langs de hori zon waar de zee glinsterde met de strak blauwe lucht erboven, waar krijsende zee meeuwen hun lijnen trokken. 'Mammie, kijk bootjes!,' riep Thelma blij. Ver weg, voer een konvooi met vier schepen langs. 'En een vliegtuigje!'Ciska wees naar de lucht. Het vliegtuig cirkelde wat rond, zoals een haai ogenschijnlijk doelloos om zijn aan komende prooi heen zwemt. Zonder ge luid te maken vielen twee of drie bommen uit het luik van de vliegmachine en van wege de afstand explodeerden ze in stilte. Alleen de fonteinen van opspattend water waren vanaf het strand te zien en ook de daarop volgende rookkringels. Een van de boten bleek te zijn geraakt en hing scheef in het water. Het gebeurde allemaal ver weg en de gewaarwording was onwerke lijk -maar de vrouwen op het strand hol den verschrikt naar de schaduw van de duinen, weg van hun eerste confrontatie met het oorlogstoneel. Met radeloze blik maar resolute wil snelden ze van dit toneel vandaan -snel naar huis- waar het vast al lemaal wel veilig was. De jongste zusjes zaten inmiddels beiden op de lagere school en volgden hun les sen in het zogeheten nieuwe schoolge bouw dat tussen West- en Oost-Graftdijk was gebouwd, dit ter vervanging van het vroegere schoolgebouw in West-Graftdijk. De drie oudere zussen hadden hun oplei ding afgerond of deden een vervolgop leiding. Anna hielp haar vader in de apo theek. Nori zat op de huishoudschool in Alkmaar. Tijdens de naailessen werden daar de nieuwste modetrends toegepast. Vol trots toonde Nori haar resultaten, zoals een jurk van rood fluweel met daar door heen geborduurd goud- en zilverdraad. Uit de radio weerklonk de tango'Ich küsse Ihre Hand, Madame und traume es war Ihr Mammie leest Hans en Grietje vooraan Ciska (links) en Thelma (rechts). Foto uit 1939 151

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 23