feur en liet zich -als in een soort strijdte- nue- in haar mooiste outfit, met fluwelen handschoenen en een grote zomerhoed naar Fort Spijkerboor rijden om Jan op te halen. Op weg naar huis brak er een dave rende ruzie uit. 'Dit heb jij veroorzaakt met jouw belache lijke gedoe met die Duitse militairen! Hoe kon je zo dwaas zijn om die kerels in huis te halen. Hoe kon ik zo idioot zijn om dit toe te staanl'Van woede sloeg Jans stem over. 'Waag het niet mij te beschuldigen!! We hebben niets verkeerd gedaan. Maar, ik zal het ze betaald zetten, dat gajus, dat ons meende te moeten arresteren. Ik zal het ze betaald zetten.' Ze leek zo razend, dat Jan er bang van werd. Hij moest zichzelf kalmeren en ook haar tot rust zien te brengen. Ze ging door met vuur spuwen. 'We zullen het ze laten zien dat we helemaal klaar met ze zijn.' 'Doe nou rustig. Hoe wil je dat doen? Dat heeft toch geen zin.' 'Door lid te worden van de nationaal socia listische beweging.' 'Wij beiden?' Ze keek hem met een vernietigende blik aan. Vanwege alle commotie en tekort aan slaap voelde hij zich doodmoe en had geen puf meer om zich te verzetten tegen haar boosheid. En waarom ook? Hij had genoeg gezien en gehoord om een posi tieve grondhouding te hebben ten opzich te van het nationaal socialisme. Zeker de sociale en economische aspecten daarvan spraken hem aan. Een soort communisme maar dan zonder de onteigening van de rijkere klasse. Toen ze thuis kwamen, renden de kinderen hen uitzinnig van blijdschap tegemoet, le dereen had zich vreselijke zorgen gemaakt. Het eerste dat Mammie deed was zich op geven als lid van de NSB en het duurde niet lang of ook Jan was daartoe overgegaan. En daarna ging ze met haar'zendingswerk' aan de slag, het liefst had ze de hele wereld lid gemaakt. In de tweede helft van 1940 kreeg Jan het bericht dat hij zich zijn NSB uniform kon ko men aanmeten. Hij is er nooit op afgegaan. Het dragen van een dergelijk uniform stuit te hem tegen de borst en hij wist ook wel dat hem zoiets tot een potsierlijke figuur maakte. Wat hij wel gretig in huis haalde was een reusachtige landkaart van Rus land die werd uitgegeven naar aanleiding van de Duitse inval in de Sovjet Unie. Deze veldtocht fascineerde hem en hij volgde via de krant en de radio de snelle opmars van de Wehrmacht en hij markeerde met vlaggetjes (die hij tegelijk met de kaart aanschafte) het verloop van het front. Het lot van de Russische bevolking was voor hem op dit moment nog te abstract om het zich aan te trekken. Bovendien vond hij dat hier een strijd werd gevoerd tussen de waarden van het Avondland contra het in zijn ogen perfide bolsjewisme. In de jaren twintig had hij vooral veel memoires ge lezen van Russische emigrés om genoeg te weten over het verschrikkelijke lot van de bezittende klasse (mensen zoals hij) tij dens de Russische Revolutie. De landkaart bedekte bijna een hele muur in de slaap kamer en wellicht hebben Mammie en Jan menigmaal voor het slapen gaan, gefanta seerd over hoe Duitsland langzaamaan de wereld veroverde. Tegenover de abstractie van de Rusland kaart werden ook tekens waargenomen dat de oorlog levensecht en bedreigend was. Op een mooie zomerdag wilde Mam mie met deze of gene vriendin nog wel eens naar Egmond aan Zee gaan. De da mes kleedden zich in het wit met bijpas- 150

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 22