de lucht inschieten. Het gaf een mooi ge zicht, als vallende sterren trokken ze hun fonkelende streep door de nacht, je zou bijna een wens hebben gedaan, zoals dat bij een echte vallende ster gebruikelijk is en waarbij je het eigen gezin en jezelf ge zondheid en geluk toewenst. Jan Koppen jr. 1940 Nadat de kinderen naar bed waren gegaan, bleven Jan en Mammie nog lang luisteren naar de radio. Pas laat waren ze gaan sla pen. Midden in de nacht, rond drie uur 's nachts, had er opeens een hevig gebonk op de deur geklonken en de bel rinkelde continue. Het eerste wat door hun hoofd schoot was dat er iets ergs moest zijn ge beurd en dat de dokter dringend nodig was. Voor het huis stonden een aantal po litieagenten en een militair. Nadat ze het huis waren binnengekomen, maakten ze bekend dat de dokter en zijn vrouw on der arrest stonden omdat ze lichtkogels hadden afgeschoten en daarmee signalen afgegeven aan Duitse vliegtuigen. Verbijs tering alom. Jan wist niet eens hoe een lichtkogel er van dichtbij uit zag, laat staan dat hij zou weten hoe zoiets afgeschoten moest worden. 'Dit moet een misverstand zijn,' bracht Jan op. 'Laat mij burgemeester Van Staveren bellen. Hij zal verklaren dat ons niets te verwijten valt.' Een van de mannen schud de nee. 'Meneer Koppen, burgemeester Van Staveren heeft zelf uw arrestatie bevo- len.'De monden van Jan en Mammie vielen open. Het was nauwelijks te bevatten maar ze beseften wel dat op dat moment een zeer dierbare vriendschap in duigen viel. Er was verder geen argument tegenin te brengen, de heren van het arrestatieteam waren niet te vermurwen. Het echtpaar kreeg een kwartier om wat spullen bijeen te rapen en zich aan te kleden waarna ze in een auto werden afgevoerd in de richting van Fort Spijkerboor. Onderweg zweeg het echtpaar, ze waren beiden sprakeloos, de vernedering was te groot om geuit te worden. Van gerespecteerd burger waren zij gedegradeerd tot landverrader. In fort Spijkerboor bleken met name leden van de NSB geïnterneerd te zijn. Later zou Mammie niet zonder trots vertellen dat ze naast mevrouw Rost van Tonningen in het stro had gezeten, ledereen die daar zat, was woedend over hetgeen ze was aange daan. Het oude Nederland had ze, zo voel de het, abrupt verstoten. Zo ontstond een giftige mix van rancune en vastberaden heid om zich te wreken. De geïnterneerde NSB'ers gingen gelijk aan het werk om de niet NSB'ers te overtuigen van het belang lid te worden, om het nieuwe Nederland mede gestalte te geven. Na de capitulatie werden alle geïnterneer den vrijgelaten. Mammie was al eerder vrij gekomen en nu arrangeerde ze een chauf- 149

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 21