gestaan, nam ze de kinderen mee naar de bioscoop om de Disneyfïlm Sneeuwwitje te zien. Op de terugweg nuttigden ze nog wat in het restaurant dat in Purmerend te genover het busstation lag. In de winter zaten daar de reizigers dichtbij de potka chel en wachtten tot de buschauffeur ze meldde dat de bus ging vertrekken. Lang bleven dit soort vreugdevolle momenten niet hangen. Steeds vaker meende Mam mie dat haar nerveuze hoestje een teken van TBC was, een ingebeelde ziekte, zoals haar man verzekerde, zonder resultaat. Ze wilde de kinderen niet meer kussen van wege het mogelijke besmettingsgevaar. Des te meer werden Cis en Thellie gezoend en aangehaald door hun oudere zussen. Dit soort grillen van Mammie werden in toenemende mate genegeerd en op zon dag, tijdens de afwas zongen de vijf zus sen -met Nori aan de piano- uit volle borst 'South of the Border Down Mexico Way'op Thelma en Ciska in 1939, kloar voorde strijd de manier waarop Benny Goodman het in die dagen met zijn bigband door de radio liet schallen. De oorlogstijd Was 1939 een hoogtepunt in het familie leven van de Koppens, zo vormde het ook de waterscheiding tussen de'goede tijden' en een geheel nieuw tijdperk met al zijn woelingen en ontwrichting. Het begon heel onopgemerkt. De eerste tekenen dat het de verkeerde kant op ging, deden zich voor tijdens een vakantie van Mammie en Jan in 1938. Jan had nog nooit vakantie ge houden en voor het eerst zouden ze naar het buitenland gaan - samen met hun goe de vrienden Burgemeester Van Staveren en zijn vrouw. Doel van de reis was het Duitse Rijnland. Er werd een waarnemer geregeld. Deze was jong, enthousiast en vooral -be grijpelijkerwijs- onzeker. Toen Mammie en de dokter waren vertrokken, kwam nicht Marianne op bezoek. Marianne was tand arts in Amsterdam. De jonge arts en de oudere Koppen dochters namen de hon neurs waar en onderhielden de gast. Toe vallig kwam er op dat moment een boer met vreselijke tandpijn langs. Hij wilde zijn kies laten trekken. De waarnemer liep met hem het huis in om daar de kies te trekken maar het lukte hem niet. De kies zat als in beton gegoten. De bezoekende tandarts bood aan om te helpen maar dat was voor de waarnemer zijn eer te na -vooral omdat zij een vrouw was. Hij weigerde beleefd. Na nog een paar vruchteloze pogingen -alle maal zonder verdoving- kwam Marianne toch in actie en het lukte haar in een keer de boer van zijn tandpijn te verlossen. De vakantie in het Rijnland werd een suc ces. In'tenuedeville'slenterden de echtpa ren langs het Rijnoever bij Köningswinter. 146

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 18