hand opgevoed als nuchtere Hollandse meiden. Ciska en Thelma werden door Mammie als prinsessen groot gebracht. Liefkozend werden ze Pupsie en Bullie ge noemd. Als ze naar school gingen hadden ze soms geen boterhammen bij zich maar cake en in de winter werden ze gekleed in bontmanteltjes met bijpassende mutsjes, sjaaltjes en handschoentjes. Tot hun afgrij zen zong de dorpsjeugd hen vrolijktoe met 'Heel klein beertje moet gaan dansen'. En ook de Koppen meisjes konden er wat van. Zo was er een meisje, Treintje genaamd dat ook geplaagd werd. Thelma en Ciska riepen op een dag in koor met andere kin deren Trein Troet varkenssnoet!'. Opeens renden alle kinderen weg, alleen Thelma had niet gezien dat de moeder van Trijntje heel dichtbij stond en bleef maar roepen totze een klap in het gezicht ontving.Trijn tje werd niet meer gepest. Thelma en Ciska hadden ook een beschermvrouw. Dat was hun oudere zus Anna. Die had een keer bij de dorpskinderen een onuitwisbare indruk gemaakt door een levende hooiwagen bij één poot vast te pakken en deze voor een moment in haar mond te stoppen. Als de jongste Koppen meisjes gepest werden dan riepen ze: 'Pas op, anders komt Anna met de harde hand!' Dat scoorde. Ciska en Thelma moesten van Mammie pianoles volgen bij pianoleraar Hop. Het was geen succes en de arme Hop werd er zenuwach tig van. Dan kreeg hij last van zijn zenuw trek waarbij hij zijn wenkbrauwen telkens omhoog trok. Ciska was hierdoor zo gefas cineerd, dat toen Hop alweer weg was, zij zelf zijn tik had overgenomen en niet meer kon ophouden met het optrekken van haar wenkbrauwen. Mammie was in alle staten en riep maar'O lieve hemel, het arme kind is nu mismaakt!'Jan zei datje het gewoon moest negeren, dan zou het vanzelf over gaan en inderdaad vlak voor het slapen gaan was alles weer in orde. Samen met hun oudere zussen kwamen Cis en Thel menigmaal in opstand tegen Mammie, die protesteerde dat ze het toch allemaal goed bedoelde. Als ze echt be straffend wilde optreden slaakte Mammie smekende kreten zoals,...doe nou toch niet, lieverds. Dat is stout van jullie, daar maak je Mammie mee verdrietig.' Dat was haar (te) zachte kant. De driftkop kwam tevoorschijn toen ze na de zoveelste eet- weigering van de Cis en Thel pardoes een stoel door de glazen serredeuren smeet. Ijlings moest timmerman Ten Tij worden geroepen om de reparatie uit te voeren voordat de dokter thuis kwam. Intussen waren de geschrokken Cis en Thel de straat op gerend en vertelden iedereen die het maar wilde horen (en dat was iedereen) wat zich had afgespeeld. Zo kon de dokter de volgende dag het hele verhaal via zijn patiënten horen en ook dit besloot hij te negeren. Zorgen over hun moeder maakten de twee jongsten zich niet. Ze trokken door de weilanden, deden mee aan spelletjes zoals ballen tegen een muur gooien en hinkelen op vakken die met krijt op de be strating waren getekend. Dikwijls namen ze een kijkje in de schuren van de boeren. Ze waren vooral onder de indruk van een boerderij van de familie Koomen waar de stallen ieder voorjaar, als de koeien de wei ingingen, helemaal schoon geboend en met zand bestrooid werden. In dat zand tekende de boer de mooiste motieven, zoals bloemen en dieren waaraan de kin deren zich vergaapten. Het was hier dat je heerlijke aardbeien kon kopen bij de boe rin die helemaal haaks liep, krom gebogen van het harde werk. In de zomer was het zwemmen als een vis in het Noord Hol lands Kanaal en slootje springen. In de win ter was er ijspret en werd volop geschaatst. Als het eerste ijs er lag, konden Cis en Thel 143

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 15