rie van de Hervormde dominee Steenbak ker Morilyon Loysen. Dit bleek wat minder prettig uit te pakken voor Mammie en Jan. Oma woonde nu heel dichtbij. Zo kon ze in de gaten houden of er bezoek was in het doktershuis en dan kwam ze gelijk aanlo pen om vervolgens breedvoerig te vertel len over haar'illustere'familieleden. Dat ze afstamde van het'patriciersgeslacht'Arnol- di, dat ze als kind een eigen gouvernante had waarmee ze in het Frans converseerde. De bezoekers knikten beleefd en de dokter ergerde zich kapot, temeer Oma verzweeg dat aan het eind van de negentiende eeuw zowat niets van het familiefortuin over was omdat haar vader het meeste in beschon ken toestand had weggegeven en vergokt. Maar om de lieve vrede zei hij niets. Het echtpaar kreeg vaak bezoek van fami lieleden en vrienden. Deze waren vooral gesteld op Jan. Bij hem hoorde je boeien de verhalen die hij met onderkoelde toon vertelde. En er was ook iets met zijn uitstra ling dat mensen aantrok. Wie bij hem zat, voelde op een aangename wijze rust over zich heen komen. Mammie fungeerde als goede aanvulling. Zij kon sprankelend en met pit haar standpunten verwoorden. Haar ijdelheid en damesmaniertjes wa ren vermakelijk en bovendien -een mooie vrouw wordt veel vergeven. De meest populaire bezoeker was natuur lijk de 'Commodore' (en zijn vrouw). Bijna een wereldster, hij verkeerde met Prins Bernhard, de aartsconservatieve en ultieme vliegpionier Charles Lindbergh en natuur lijk met Mussolini's toenmalige oogappel en vliegheld, admiraal Balbo -een operet teachtige fascist. Met zulke vrienden kon het bijna niet anders dat de Commodore een sympathisant van het militarisme en fascisme was. In detuin van hetdoktershuis verkondigde hij de zegeningen van deze ideologie. De vermolmde democratieën in Nederland en Engeland hadden volgens hem uitgediend. Daarbij predikte de domi neeszoon voor eigen parochie. In zijn ogen werd het pilotendom veel beter bediend in de fascistische staten. Terwijl Nederland beknibbelde op de strijdkrachten, inves teerden Duitsland en Italië enthousiast in luchtvaart en luchtmacht. Mammie ado reerde haar broer en wilde niet anders dan het roerend met hem eens zijn. Jan zag er geen erg in dat zijn vrouw op deze manier meer en meer in de ban leek te raken van het fascisme. Hij vond het allemaal best, zolang ze maar geen communiste werd en zolang hij zich kon bezig houden met zijn geiiefde dorp en streek. In 1936 schonk hij de boomgaard tegenover het doktershuis aan de gemeente met de voorwaarde daar een kinderspeelplaats in te richten ('Kin dervreugd'). De Commodore bijzijn huwelijk, rond 1930 De drie oudste dochters van Jan Koppen junior waren door Guurtje met strenge 142

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 14