Traag voltrok zich het leven en er wilde geen opgewektheid wederkeren zoals ten tijde van Guurtje. Als ouderling van de doopsgezinde gemeente bezocht Jan op menige zondag dominee Van Giessen in Oost-Graftdijk. Dergelijke bezoekjes be gonnen niet zelden chaotisch. De dokter kwam op zijn 'uitslaapdag' moeilijk uit bed wat tot het nodige gehaast leidde. En dan riep hij allerlei bevelen in de richting van zijn dochters; dat ze zijn jas moesten halen, dat hij zijn tas niet kon vinden en dat de fiets klaargezet moest worden. Na de kerk dienst dronk hij koffie met de dominee en diens vrouw (Oma). Het domineesechtpaar had een heel stel kinderen. Een daarvan was hun zorgen kind. Nel heette ze en ze was onbezonnen en een tikkeltje te frivool voor een Noord Hollands dorpsmeisje. Ze wist dat ze mooi was en ze droomde van een avontuurlijke man die haar voorgoed zou verlossen van het -in haar ogen- afstompende dorpsle ven. Maar haar vader was geen rijke domi nee en in die tijd letten de geschikte man nelijke kandidaten (uit de zogenaamde betere klasse) vooral op de bruidschat. De dominee en zijn vrouw hadden de schrik te pakken toen de wereldse verlangens van hun dochter bijna in daden omgezet werden. Met haar broer, de luchtvaart pi onier, was ze meegegaan naar één van zijn wilde luchtmachtfeesten. Terwijl ze iets te enthousiast de Charleston danste, was ze tegen een vliegenier aangebotst die best avonturen in petto had. Hij was al getrouwd, maar dat maakte voor hem niet uit en hij beloofde te scheiden voor de mooie Nel. Zij zou de zijne worden. Uit Parijs en London schreef hij haar ansicht kaarten met lieve woordjes die hij ver stopte onder de royaal opgeplakte post zegels, zodat haar ouders ze niet konden lezen. Desondanks ontdekte de dominee het gedonder. Net toen hij wilde ingrijpen was de voorzienigheid hem voor. De piloot verdween met zijn postvliegtuig boven het Marsdiep bij Den Helder. Dagen later spoelde zijn lichaam bij Terschelling aan. Nel was ontroostbaar en wilde niet meer leven, althans dat zei ze. Toen bleek dat haar verdriet maar niet over wilde gaan, zag Oma een kans die alle problemen in één klap zou oplossen, kortom de -in haar ogen- ideale match. Ze werd aan Jan Kop pen voorgesteld. En zo trouwde in 1932 de dochter van de dominee op stand met de veel oudere dokter uit West-Graftdijk. Na het huwelijk bracht de jonge vrouw gelijk leven in de brouwerij. Ze liet zich door iedereen Mammie noemen. De mei den Anna, Noor en Evelien werden eerst vertroeteld en geliefkoosd zoals ze jaren niet hadden meegemaakt. Maar die lange tijd zonder moeder en een vaak afwezige vader hadden hun sporen achtergelaten. De zussen waren gewend aan een zekere vrijheid en mondig verdedigden ze hun verworven status. Die mondigheid werd Mammie snel teveel. Het begon met fel ler wordende botsingen met Anna. De nuchtere Anna beschouwde de exotische Mammie met haar te dure jurken als een indringer in de ideale verstandhouding die zij met haar vader had. Zij werd van haar bevoorrechte positie beroofd als eerste vrouw in dit huishouden. Vlak na hun hu welijk besloot Jan om met Mammie naar een kersentuin te rijden. Blijkbaar had Anna dit meegekregen want toen ze bij de auto aankwamen zat daar Anna op haar 'overgeërfde' plek naast de bestuurders zitplaats. Bedeesd als Mammie toen nog was, nam zij plaats op de achterbank. Jan had wel even opgekeken maar besloot van zijn verbazing geen gewag te maken. Bij de kersentuin aangekomen bleek het bij zonder gezellig te zijn en het drietal dronk 140

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 12