een strenge winter het kersverse meer met een stevig ijspantser had uitgerust. In het daarop volgende voorjaar was een auto met vier inzittenden te water geraakt. De dokter kon slechts de dood vaststellen en het gruwelijke detail registreren dat som migen de kluwen haren van de anderen in de handen geklemd hielden, zo hadden ze gevochten om uit de auto te komen. Dan was er nog de schrijnende armoede die je op niet weinig plekken meemaakte. Een arts kwam overal binnen, met eigen ogen zag hij hoe bij een familie de kinderen met blote voeten op de eettafel moesten staan om in hun onverwarmde slaapvliering te klimmen. Nadat hij een bevalling had ge daan bij een doodarm gezin reikten de mensen hem een handvol dubbeltjes en stuivers om te betalen. Om hun trots niet te kwetsen nam hij het aan en liep nog eenmaal naar de wieg waar hij het geld ongezien onder het dekentje van de baby liet glijden. Dit soort ervaringen grepen hem aan en dan piekerde hij over de soci ale ongelijkheid. Het grote welvaartsverschil was onge twijfeld debet eraan dat in 1931 werd in gebroken waarbij de spaarvarkens van de kinderen werden gestolen. Via de kinder speelkamer, naast de serre, waren de in brekers binnengedrongen. Ze waren erin geslaagd langs de anders zo blafgrage bouvier Ouwe Tom te lopen zonder dat deze aansloeg. Het verlies van de spaarvar kens was nog te tolereren geweest maar de grootste schok had Ouwe Tom opgelo pen. Die heeft sinds de inbraak nooit meer geblaft. Ouderling van de doopsgezinde GEMEENTE EN HET TWEEDE HUWELIJK Om te kunnen ontspannen en het verlies van zijn vrouw voor even te vergeten, las Jan graag kranten zoals het Handelsblad en de Telegraaf. Iets te serieus vertelde hij daarna de anderen wat hij las. Binnen de familie noemde men hem daarom schert send'Jan Courant'. De pastorie in Oost-Graftdijk met rechts Oma en in het midden Mammie 139

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 11