Sara Burgerhart opnieuw verteld door Hans Keuning Uitg. Bijlsma Polak, Alkmaar 2011. Van 1777 tot 1781 had De Rijp twee beroem de inwoners: de dames Wolff en Deken. Be- tje (Wolff-) Bekker en Aagje Deken waren vriendinnen en schreven samen het in die tijd veel gelezen boek'Sara Burgerhart'. Het boek verscheen in 1782 en is derhalve in de jaren daarvoor geschreven, zeer waar schijnlijk dus in het huis Rechtestraat 40. Voor die tijd was het een spannend boek, omdat het 'een roman in brieven' was. In de achttiende eeuw hoorde je niet over in tieme gevoelens te schrijven. Wie een ver haal schreef, hield zich aan wat beschaafd was. Erotische teksten werden algemeen gekenschetst als schelmenromans en die hoorde je niet te kopen en al helemaal niet te lezen. Sara Burgerhart is zeker geen ero tische roman, maar is wel een roman over gevoelens. Daarover hoorde je niet vrijelijk te schrijven, maar persoonlijk schrijven kon wel in brieven. In een brief kon je al je gevoelens uitspinnen en de gevoelens van anderen becommentariëren. Van dit fris en met vaart geschreven boek maakte Hans Keuning een eigentijdse bewer king. De oorspronkelijk 175 brieven over 860 pagina's zijn gecomprimeerd tot 208 bladzijden. Of de dames het hiermee eens geweest zouden zijn, weet ik niet. Dat de vaart van de oude roman nu opgevoerd is tot die van een straalvliegtuig zou hun begrip te boven gaan, maar voor ons, 2ie eeuwers, leest het heerlijk vlot weg. Voor 14,50 te koop in de museumwinkel. De museum winkel 125

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 41