Straat Davis voor De Rijp (inclusief Graft) uitgevaren. In de i8e eeuw hebben Rijper reders in Naar Groenland nabij Spitsbergen waren Straat Davis 115 walvissen gevangen. Dat is dat er 790 en naar Straat Davis 61 schepen. 1,9 walvis per vaart. Dat gemiddelde is be- In totaal zijn er 3041 in de i8e eeuw door duidend minder dan de Groenlandvaart. De Rijp gedood. Het spek van 2926 walvis- Commandeur Jacob Hendrikszoon die sen is uit de ijswateren tussen Groenland naar Straat Davis voer voor rederij Teunis en Spitsbergen naar Holland vervoerd. Windig uit De Rijp deed het aanmerkelijk Dat is ongeveer 7,5% van de totale vangst beter dan zijn collega's. Hij voer tussen 1728 voor Holland en de andere provinciën. Uit en 1738 11 keer uit en haalde 48 walvissen Straat Davis is het spek van 115 walvissen langszij. Gemiddeld dus ruim 4 vissen. In naar huis meegenomen. Dat is maar 1,5% totaal kwamen 12 schepen voor Rijper re- van de totale vangst in Straat Davis voor ders zonder vangst thuis. Dat is bijna in Holland en de andere provinciën. 20% van de reizen. Hoewel commandeur Jacob Hendrikszoon dus zeer succesvol was in Straat Davis is hij in 1740 van koers veranderd. Hij heeft sinds 1740 voor dezelfde rederTeunis Windig nog 8 reizen naar Groenland gemaakt. Hij bleef onverminderd succesrijk. Gemiddeld bijna 7 walvissen per reis. Daarna heeft hij nog 13 reizen voor Amsterdamse reders gemaakt. Het aandeel van de Rijper reders bedroeg slechts 1,5%. Het aandeel in de schepen was 1,8%. De Rijper reders deden het in dit vangstgebied dus slechter dan hun con currenten. Conclusie De Rijp heeft in ieder geval in de i8e eeuw een behoorlijk partijtje meegeblazen in de jacht op de walvis. In deze eeuw hebben 45 rederijen uit De Rijp en één rederij uit Noor- deynd (van Graft) schepen richting Groen land nabij Spitsbergen gestuurd. Tien van de Rijper rederijen hebben ook schepen voor Straat Davis uitgereed. Slechts 1 reder uit De Rijp heeft alleen naar Straat Davis gevaren. In totaal zijn er in de i8e eeuw 851 schepen Bronnen 1. "Alphabetische Naam-Lyst van alle de Groenlandsche en Straat-Davissche Com mandeurs, die zedert het jaar 1700 op Groenland en zedert het jaar 1719 op de Straat-Davis voor Holland en andere Provin ciën hebben gevaaren". Makelaar Gerret van Santé te Zaandam heeft in opdracht van "Gecommitteerdens der Hollandsche Groenlandsche en Straat- Davissche Visscherye aan de Y- en Zaan- stroom" een alfabetische naamlijst van alle commandeurs die op walvissen hebben ge jaagd opgesteld. Eén van die gecommitteer den was reder Simon Beets uit de Rijp. Deze naamlijst is in 1770 in Haarlem uitge bracht. Na dit jaar is de door mij via internet geraadpleegde lijst met de pen aangevuld. Naast de naam van de commandeur werden het vangstjaar, de naam van de rederij en de vangstopbrengsten genoemd. 2. Leinenga, J.R., "Arctische walvisvangst in de achttiende eeuw; De betekenis van Straat Davis als vangstgebied" (Amsterdam 1995) Frits Li em on Die hiermee de pen doorgeeft aan Michel Negenman 122

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 38