Groftdijk woonden bijna allemaal op dijken en waar je ook keek, overal zag je water. Het poephuisje stond achter in de tuin, maar om daar te komen moest je eerst door het water, want de tuin stond ook onder water. De tweeduizend inwoners van Leusden reisden op 10 mei 's avonds met twee trei nen vanuit hun woonplaats Hamersveld naar Castricum. Ze konden opstappen aan de spoorlijn bij een 'stopplaats' die ooit als stationnetje dienst gedaan had. Via Castri cum reisden ze naar Limmen vanwaar ze naar gastgezinnen in Limmen en Uitgeest gebracht werden. Op het station Purmerend arriveerden in de avond en nacht van 11 en 12 mei twee treinen, met in totaal 1750 mensen. Van hen kwamen 1500 evacués uit de gemeen te Stoutenburg en 250 uit Leusden die al len in Amersfoort waren ingestapt. Vanuit Purmerend ging het met bussen naar de grote kerk in De Rijp. De mensen waren in die tijd niet gewend zo ver van huis te gaan en dan ook nog onder deze omstandigheden, terwijl ook zieken, ouden van dagen, kleine kinderen de reis mee moesten maken. Makkelijk zal het niet geweest zijn. De gastvrijheid van de plaatselijke bevolking maakte dan ook veel goed. Soms zijn er levenslange vriend schappen uit ontstaan die tot op de dag van vandaag met de volgende generatie voortduren. De Rijp had nog een echte stadsomroeper. Dat kenden ze niet uit hun eigen dorp. De stadsomroeper deed zijn rondes op de fiets. Hij kwam geregeld langs -soms meermalen per dag- als er weer wat te vertellen was. Dan stapte hij af op strategische punten en rof felde met een grote klopper op een koperen bord en deed zijn verhaal. Veel mensen, ook Tonnie, kwamen daar op af. Zo hoorde zij uit de eerste hand alle nieuwtjes: ze herinnert zich de boodschap dat er hulp nodig was in Spijkenisse, over het bombardement op Rot terdam, en ook het bericht van de capitulatie van Nederland werd op deze manier in het stadje wereldkundig gemaakt. Dorpen op drift Leusden in de Grebbelinie 1939-1945 José Huurdeman ISBN 978-90-8788-150-4 Prijs 24,95 Gebonden, hardcover, 392 pagina's, geïl lustreerd Verschijningsdatum 9 september 2011 Koninklijk BDU Uitgevers www.BDUboeken.nl Van de omslag (achterkant): 'Dorpen op drift' laat u meekijken over de schouders van tal van evacués, die nood gedwongen de georganiseerde evacuatie van 1939 en 1940 moesten ondergaan. Dit levert ontroerende verhalen op over het vertrek van burgers én vee uit hun ver trouwde omgeving. Maar ook wat zij daar na in 1945 meemaakten, toen zij al dan niet op vlucht zijn gegaan omdat het gebied weer inde frontlinie kwam te liggen. 'Men had ervaren dat het altijd zo vredige dijkje naast de boerderij een vulkaan bleek te zijn, die plots vuur ging spuwen en de aarde in beweging bracht. De dorpsbevol king moest meebewegen; daarover gaat dit prachtige boek.' Bert Rietberg, voorzitter Stichting Greb belinie 116

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 32