in werking gesteld. Over de hele linie wer den Nederlandse militairen voornamelijk op boerderijen ingekwartierd. Ook werden reeds in 1939 gebieden ten oosten van de linie geïnundeerd en moesten de inwo ners toen al evacueren. Verhalen van deze inwoners staan ook in het boek. Op zaterdagmiddag 9 september 1939 kwam de burgemeester samen met de veldwachter huis aan huis aanzeggen dat de bewoners uiterlijk dinsdag 12 september uit hun huizen moesten zijn. Dit vanwege het feit dat het gebied geïnundeerd, onder water gezet, zou worden. Dat was nodig in verband met de toenemende oorlogsdreiging. Men had dus twee werkdagen de tijd om huisraad in te pakken. De boeren moesten al hun vee evacueren en de oogst die nog op varkens en veertig of vijftig kippen. Op het moment van de Duitse inval, zou den alle inwoners van het Grebbelinie- gebied moeten evacueren. Pas op 10 mei 1940 hoorden zij waar men naartoe zou gaan. Dat was in de maanden daarvoor strikt geheim gehouden. Een groepslei der of blokhoofd kwam het persoonlijk bij ieder gezinshoofd aanzeggen. Hij had de leiding over vijftig personen. Twintig groepsleiders stonden onder auspiciën van een hoofdleider. Zo werden groepen van duizend personen gevormd. De inwoners van Stoutenburg en Leus den evacueerden per trein. Dat gold voor het hele middendeel van de Grebbelinie. De bewoners van het noorden van de Grebbelinie evenals die in het zuiden wer den met boten geëvacueerd. Geïnundeerd gebied in Leusden (1939) Uit: Dorpen op drift (archief Historische Kring Leusden) het land stond werd met de hulp van militai ren van het land gehaald. Ook de hooiber gen werden leeggehaald. De vader van Jan was bierbrouwer bij Phoenix in Amersfoort. Hij had geen koeien. Wel had hij een paar Het gezin Wolswinkel werd naar Oost-Graftijk gebracht, naar de familie Koekoek, een aan nemer die twee kinderen had. Cees keek zijn ogen uit. In Noord-Holland waren de water standen ook verhoogd. De mensen in Oost- 115

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 31