DORPEN OP DRIFT De Grebbelinie in Leusden zoals die er nu bij ligt (2011) Uit: 'Dorpen op drift' Het perron stond bomvol mensen. Ook nu vlogen er vliegtuigen over, gelukkig lieten ze geen bommen vallen. Met de trein reden ze naar Purmerend, vervolgens met een bus naar De Rijp, waar ze in een kerk werden op gevangen. Er staan verhalen in van mensen die deze Leusden in de Grebbelinie 1939-1945 Nadat op 10 mei 1940 de Duitsers ons land waren binnengevallen, kreeg Noord-Hol land te maken met een toestroom van eva cués uit het Grebbeliniegebied. Deze eva cuaties waren al maanden tevoren grondig door de overheid voorbereid. De gemeenten De Rijp en Graft kregen de inwoners van de gemeente Stoutenburg (Stoutenburg en Achterveld) toegewezen, terwijl de gemeenten Limmen en Uitgeest de inwoners van Leusden (Hamersveld en Leusbroek) opvingen. In het boek 'Dorpen op drift' wordt dit alles beschreven vanuit de bewoners in het huidige Leusden, (in 1969 zijn Leusden en Stoutenburg gefuseerd) terwijl er ook wordt ingegaan op de gebeurtenissen die plaats vonden tijdens de afwezigheid van de inwoners. evacuatie hebben meegemaakt, tot in detail is beschreven hoe ze de evacuatie hebben beleefd. De mobilisatieperiode, de dag van de evacuatie, het verblijf in Noord-Holland, de terugkeer. Omdat Leusden in 1945 op nieuw in de frontlinie lag, worden in een aan tal verhalen ook de laatste maanden vooraf gaande aan de bevrijding beschreven. De Grebbelinie is een oude waterlinie, die liep van Rhenen aan de rivier de Rijn, tot aan Spakenburg aan het IJsselmeer. In 1939 werd de Grebbelinie weer als zodanig 114

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 30