Zowel de Abdij als het kasteel werden in 1573 door de troepen van Sonoy, in op dracht van Willem van Oranje, door brand verwoest, opdat zij niet in handen van de Spanjaarden zouden vallen. De Abdij werd in de ie helft van de 20e eeuw herbouwd. Onze aandacht vanavond gaat vooral uit naar Egmond aan Zee, dat ontstond in 977. In 1036 werd hier vanuit de Abdij de kapel ter ere van Sint Agniet gebouwd. Deze werd 4 eeuwen later vervangen door de Sint Agnietkerk. Ook deze kerk werd door Sonoy en zijn mannen verwoest. De kerk werd in de i7e eeuw opnieuw opgebouwd, nu als protestante kerk. Huidige NH kerk in Egmond aan Zee, uit 1749 Door zware stormen in de i8e eeuw werd de kerk zwaar beschadigd, waarna de toren tenslotte in 1743 in zee verdween, net als een deel van de woonhuizen. Een nieuwe protestantse kerk werd is toen gebouwd aan de oostzijde van het dorp. Deze kwam De oude roeireddingsboot Na de Franse tijd is de zeevisserij vanaf het strand in Egmond aan Zee verdwenen en brak een zware tijd aan voor de Egmon- ders. In de 20e eeuw is het dorp weer op gebloeid, door het opkomende toerisme. Een bezoek aan het Museum van Egmond is een ieder aan te raden. Na de bezichtiging van het museum in 1749 gereed. Deze teloorgang is in het museum fraai in beeld gebracht. Het uit de toren aan zee geredde torenuurwerk werd in de nieuwe kerk geplaatst, waar het tot 1920 werd gebruikt. Na restauratie in 1982 is het uurwerk aan het museum van Eg mond geschonken, waar het nu dagelijks te horen is. In het museum zijn enkele fraaie model len te zien van de platbodems, waarmee op zee werd gevist. Zo is er een model van een pinck, waarmee men al in de 15e eeuw de zee opvoer. De boten werden bij hoog water op het strand gezet en door paarden hogerop getrokken, er werd alleen over dag gevaren in deze open boot. Verder is er een replica van de Egmond 4, een bomschuit, met ernaast een schilderij ervan door Melchers. Dit schip was bedui dend groter. 112

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 28