Daarnaast wordt een strenge discipline in het schoonhouden en uitdiepen van slo ten, tochten en kolken vereist, om het sys teem draaiend te houden. Een andere zorg is de eindeloze reeks wegwerkzaamheden, die ervoor moeten zorgen dat de polder ook toegankelijk blijft over de weg. Voor al deze werkzaamheden kan de polder beschikken over een arbeidsreser ve van molenaars die op deze wijze met instemming van het polderbestuur hun karig loon kunnen aanvullen. Wanneer Jan IJsbrantsz.Bijl, alias Calis Jan in 1638/1639 in de Schermer genoemd wordt, is hij een arme drommel. Door in dienst van het polderbestuur te graven, te baggeren en het wegennet in de Scher- meer te slechten en te effenen slaagt hij erin, naast zijn vaste molenaarsloon, een extra inkomen te verkrijgen, waarmee hij een klein agrarisch bedrijf kan starten. Binnen dit boerenbedrijf zorgen de kleine veestapel en de kaasmakerij van Anna Pie- tersdr. voor extra verdiensten. De dood van Jan IJsbrantsz. Bijl maakt een abrupt einde aan alle illusies en zijn vrouw blijft mede door de kosten van de begrafenis met een grote schuld achter. Het is de vraag of de opbrengst uit de boedel voldoende is om alle schuldeisers te voldoen. Bijlage Staat ende inventaris van alle de goederen egen(e) uijtgesondert mitsgaders schulden, ende lasten sulcxs ende in allen schijne za(liger) Jan IJsbrantsz. alias Kalis Jan molenaar op een watermolen inde nieuwe bedijckte Schermeer ende Anna Pietersdr. sijne naergelaten weduwe deselve in heurluijder leven beseten ende bij de voornoemde Jan IJsbrantsz. op den sesten deser lopende maandt Junij metter doot ontruijmt ende achtergelaten sijn. Gemaackt bij mijn Sie- vrick Siersma notaris publijcg bij den hove van Hollandt geadmitteert binne der stadt Alkmaer residerende in kennisse van de naerbeschreven getuijgen ten versoecke van Claes Jansz. ende Jan Hilbrantsz. wegens Jan Henricxsz. sijnen schoonvader, buijerluijden tot Egmondt binnen wettige geordineerde voochden bij schepenen aldaer over Maritgen eenich naergelaten voor- kindt ende erffgename vande gemelten Jan IJsbrantsz. mitsgaders Dirck Jansz. buijerman in de nieuwe bedijckte Schermeer, voornoemt oudt oom en de bloetvoocht van t selve omme daer uijt gemaeckt te werden de schiftinge sche- ijdinge ende deijlinge deses boedels tusschen de gemelte weduwe ter eenre ende voorschreven weeskindt ter andere zijde- In de eersten de opstalle van een koehuijs Drije melkkoeijen Een hockelingh Twee kalven Twee schapen Twee biggen Twee bedden mette pouluwen Vijer kussens Vij ff dekens Een wollen hemdt Een wambuijs Een linnen wambuijs Twee onderbroecken Twee linnen broecken Twee paer schoenen Een engelse muts Een ruijge muts met een vilthoet Een graeuw rockgen Een graeuwe broeck Een oude rijerock Drije paer koussen Drije hemden Twee dasgens Een paer laersen Drije vrouwen rocken Twee wollen schorten Een graeuwe borstrock Een lijffgen Drije schortekleden Twee vrouwen hemden Drije neusdoecken Vijer huijven Ses slaeplaeckens Ses kussensloopen soo goet ais guaet Een rassen manteltgen Een eijcken kasgen Een eijcken kist 105

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 21