worden, zijn overal bruikbaar. Het is ondui delijk of deze afkomstig zijn uit de molen of dat zij in het koehuis staan. Dat geldt ook voor de drijentwintich stuckxs oerde platelen (schotels van aarde werk). Het gebruik van een eigen bord is ongebruikelijk. Het aantal in aanmerking nemend gebruikt Anna Pietersdr. deze schotels waarschijnlijk bij de kaas- of bo- terbereiding. De plaats van een wastobben mette schamel (schamel is een krukje waarop de wastobbe staat) is evenmin duidelijk, maar duidt erop dat Anna het linnengoed zelf wast. Eten en drinken In de inventaris worden niet veel levens middelen genoemd. Er is sprake van tweeendertich sootemelckxs kasen, deze zijn waarschijnlijk door Anna Pietersdr. ge maakt en bestemd voor de verkoop. Verder wordt er melding gemaakt van een geroockte verkensschouder met een stuck geroockte vlees. Dit behoort waar schijnlijk bij de vleesvoorraad, die Jan IJs- brantsz. en zijn vrouw hebben aangelegd. Het vlees wordt gerookt om het langer te kunnen bewaren. Varkensvlees is gebrui kelijk bij het middagmaal en wordt ver- Afb. 3. Po! der kaart van Baert Claesz. 1633 1635 Deze kaart van de Schermeer, die 'in den jaere 1633 in die maent december over het ijs is ge- meeten en in 1635 door Baert Claesz. is getekend. De molens bij de Laan staan er niet op afgebeeld, omdat deze daar pas in 1636 zijn neergezet. De bovenmolen, die Jan IJsbrantsz. aan de Laan bewoont, is gebouwd in 1633 en is afkomstig van de molengang ten westen van de Vuyle Graft. In 1641/1642 verhuist Jan IJsbrantsz. naar de poldermolen in polderafdeling E. Deze molen is wel op de kaart afgebeeld. Tevens geeft deze kaart een goed overzicht van het wegennet in de polder, voor het onderhoud waarvan Jan IJsbrantsz. geregeld wordt ingezet. 95

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 11