sy getemde land van hom geroof. Het mondde uit in de Eerste Boerenoor log (1880-1881) die door de Boeren verras send werd gewonnen. Dat gaf de Boeren moed. De exploitatie van de mijnen kwam nu voorop te staan en waar tot die tijd slechts ossenwagens het vervoer over land beheersten, moest worden omgezien naar een sneller vervoer. Kruger, de leider van de Boeren, wilde een lang gekoesterde droom in vervul ling laten gaan, een spoorlijn van Pretoria naar de oceaan. Niet zo gemakkelijk omdat Transvaal niet aan de oceaan grensde. In het licht van dreigende conflicten met de Engelse koloniën in het zuiden zocht Kru ger al in 1872 naar een andere uitweg. De lijn die hij in gedachten had liep over een traject van 562 kilometer vanaf Pretoria in oostelijke richting naar Lourengo Marques (thans Maputo) aan de Delagoa Baai, een niet van de Britten afhankelijke haven in het destijds Portugese Mozambique. De goudvondsten vormden de impuls om snel te komen tot de spoorlijn. Spoorlijnen stonden in de kinderschoenen in Afrika, dus richtte Kruger zich tot de hem altijd goedgezinde Nederlanders en de Duitsers. {La ïêuk,- Na politiek geharrewar en fï- jiL nanciële problemen werd op zouden in Duitsland'worden vervaardigd, dit laatste omdat Duitsland een ferme financiële Het spoorwegstation van Johannesburg, kort na de opening bijdrage zou leveren. in 1892. Foto uit de bibliotheek van South African Railway, ei gendom van Ted Polet. Emigratie De Afrikaanse directie van de NZASM had de Amsterdamse directie ondertussen op geroepen om meer personeel te werven omdat er een tekort aan technisch perso neel was onder'die swartmense'. Er moeten Hollanders komen, engelschen willen we niet hebben schreven ze in hun smeekbeden. In de jaren 1887,1888 en 1889 hadden respec tievelijk slechts 8, 25 en 24 Nederlanders bereidheid getoond om naar Afrika te ver trekken. Vanuit Amsterdam adverteerde men nu met de oproep in de Nederlandse kranten met de vraag naarvaklui die in hun dienst wilden komen werken in de Zuid- Afrikaansche Republiek (Z.A.R), in de volks- mondTransvaal genoemd. De werving had succes want in de daarop volgende jaren 1890,1891,1892 en 1893 reageerden er res pectievelijk 76, 72, 97 en 140 personen op de oproep. Niet alleen voor de aanleg van railtraject maar vooral in de dienst tractie, in de werkplaatsen in de hoofdstad Preto ria en langs de lijn was de roep naar vaklie den het grootst. 9

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 9